Obwieszczenie Dowódcy SS i Policji na dystrykt krakowski informujące o skazaniu na śmierć 73 Polaków, w tym czterech pod zarzutem pomocy Żydom. Rok 1944 [źródło: www.wikipedia.pl]
Zapraszamy na audycję "Śladami Kresowej Atlantydy", w której będziemy mówić o masowej eksterminacji Żydów realizowanej przez Niemców, a o ratowaniu Żydów przez Polaków opowie mieszkanka Puźnik w województwie tarnopolskim.
"O Katyniu i nie tylko – dochodzenie do prawdy trwa" [fot. materiały organizatora wystawy]
W niedzielnej audycji "Śladami Kresowej Atlantydy" wspominaliśmy rocznicę zbrodni katyńskiej oraz drugą falę deportacji Polaków na Syberię.
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Rozmowa z Tadeuszem Olszańskim. Konstancin-Jeziorna [fot. Łukasz Fura]
Podążając Śladami Kresowej Atlantydy w świąteczny poniedziałek wybraliśmy się do Stanisławowa. W programie zaprezentowaliśmy wspomnienia Władysława Karpińskiego, który tam się urodził i mieszka do dzisiaj.
W świątecznym programie Śladami Kresowej Atlantydy rozmawialiśmy o Wielkanocy we Lwowie i na południowych terenach dawnego województwa stanisławowskiego.
Zapraszamy na niedzielną audycję „Śladami Kresowej Atlantydy”, w której rozmawialiśmy o powojennych losach Polaków na Litwie. Gościem audycji był dr Waldemar Wołkanowski, opolski historyk, autor książek, znawca Wilna i jego dziejów.
Ejszyszki, Wileńszczyzna (Wilno Region), Litwa [fot. Leszek Kozlowski / flickr.com]
Zapraszamy na audycję "Śladami Kresowej Atlantydy, w której rozmawialiśmy o sytuacji Polaków na Litwie. Powiemy także, jakie były losy naszych rodaków na Wileńszczyźnie po drugiej wojnie światowej w czasach dominacji radzieckiego systemu.
Zapraszamy na niedzielną audycję "Śladami Kresowej Atlantydy", w której rozmawialiśmy o relacjach polsko-ukraińskich w kontekście historycznego pojednania.
Huta Pieniacka, pomnik pomordowanych Polaków [fot. By Stako - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6053839]
Zapraszamy na audycję „Śladami Kresowej Atlantydy”, w której wspominaliśmy zagładę Huty Pieniackiej- jeden z symboli ludobójstwa wołyńskiego dokonanego przez Ukraińców na Polakach. W 77 rocznicę zagłady tej wioski odbyły się obchody upamiętniające ofiary zbrodni.
[RELACJA]
Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
Zapraszamy na audycję „Śladami Kresowej Atlantydy”, w której wspominaliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych. Święto antykomunistycznego i niepodległościowego, powojennego podziemia.
Represje ZSRR wobec ludności polskiej [źródło www.wikipedia.pl]
Konferencja jałtańska (krymska, 1945 r.) Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin w Jałcie. Siedzą na środku włoskiego patio w pałacu w Liwadii. [źródło www.wikipedia.pl]
Zapraszamy na audycję „Śladami Kresowej Atlantydy”, w której rozmawialiśmy o lutowej deportacji ludności Kresów w 1940 roku. O związanych z tym przeżyciach i historii swojej rodziny opowiedziała Bogumiła Starak z Iwano-Frankiwska, dawnego Stanisławowa.
Audycja poświęcona Kresom, czyli terenom wschodnim dawnej Rzeczypospolitej. Poznajemy historię obszarów, które przez wieki, aż do 1939 roku stanowiły integralną część naszego kraju. Wywodzą się stamtąd ludzie świata polityki i nauki, poeci, pisarze, kompozytorzy, wojskowi, którzy znacząco zapisali się w dziejach Polski. Jej losy trudno jest też sobie wyobrazić bez Wilna, Lwowa, Stanisławowa, czy Tarnopola.
Autor prowadzi rozmowy z Kresowianami, którzy wspominają czasy dzieciństwa i młodości, a także wielokulturową niezwykłość swoich rodzinnych stron.
Nie brakuje też spotkań z przedstawicielami organizacji kresowych, historykami, politologami, ludźmi kultury, pasjonatami ziem wschodnich Rzeczypospolitej z kraju oraz z Ukrainy i Litwy.
Program jest kontynuacją cyklu spotkań z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją pt. „Na Kresy z Nicieją”.
Do słuchania w niedziele i święta od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Do autora można pisać na:jan.poniatyszyn@radio.opole.pl