Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz Franciszek Magda [fot. Radio Opole]
W programie z cyklu „Śladami Kresowej Atlantydy” nawiązaliśmy do przeszłości oraz czasów współczesnych wschodnich województw należących niegdyś do Rzeczypospolitej.
Audycję zaczęliśmy od oceny historycznych i obecnych relacji polsko-ukraińskich. Swoje refleksje na ten temat przedstawił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Między innymi o Huculszczyźnie uwiecznionej w fotografii mówił z kolei Franciszek Magda, który pochodzi z Kosowa Huculskiego.
Zaprezentowaliśmy też kolejny odcinek audiobooka o Stanisławowie, tym razem poświęcony historii Żydów z tego miasta.
Audycja poświęcona Kresom, czyli terenom wschodnim dawnej Rzeczypospolitej. Poznajemy historię obszarów, które przez wieki, aż do 1939 roku stanowiły integralną część naszego kraju. Wywodzą się stamtąd ludzie świata polityki i nauki, poeci, pisarze, kompozytorzy, wojskowi, którzy znacząco zapisali się w dziejach Polski. Jej losy trudno jest też sobie wyobrazić bez Wilna, Lwowa, Stanisławowa, czy Tarnopola.
Autorka prowadzi rozmowy z Kresowianami, którzy wspominają czasy dzieciństwa i młodości, a także wielokulturową niezwykłość swoich rodzinnych stron. Nie brakuje też spotkań z przedstawicielami organizacji kresowych, historykami, politologami, ludźmi kultury, pasjonatami ziem wschodnich Rzeczypospolitej z kraju oraz z Ukrainy i Litwy.
Program jest kontynuacją cyklu spotkań z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją pt. „Na Kresy z Nicieją”.
Do słuchania w niedziele od 18:05 do 19:00 zaprasza Halina Nabrdalik. Z autorką można kontaktować się mailowo: halina.nabrdalik@radio.opole.pl