Widok na plac przed dawną kolegiatą [Roman Zacharij - Praca własna] domena publiczna
W niedzielnym programie Śladami Kresowej Atlantydy wybraliśmy się do Iwano-Frankiwska dawnego Stanisławowa. Według różnych szacunków tamtejsza społeczność naszych rodaków liczy blisko dwa tysiące osób. Funkcjonuje tam Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. O działalności tej instytucji opowiedział jej dyrektor Maria Osidacz.
Placówka ta popularyzuje polskość, przypomina o jej wielowiekowej obecności na tych terenach. CKPiDE ma też swoje studio radiowe.
W audycji zaprezentowaliśmy jeden z programów, który został przygotowany przez tamtejszych wolontariuszy.
Audycja poświęcona Kresom, czyli terenom wschodnim dawnej Rzeczypospolitej. Poznajemy historię obszarów, które przez wieki, aż do 1939 roku stanowiły integralną część naszego kraju. Wywodzą się stamtąd ludzie świata polityki i nauki, poeci, pisarze, kompozytorzy, wojskowi, którzy znacząco zapisali się w dziejach Polski. Jej losy trudno jest też sobie wyobrazić bez Wilna, Lwowa, Stanisławowa, czy Tarnopola.
Autorka prowadzi rozmowy z Kresowianami, którzy wspominają czasy dzieciństwa i młodości, a także wielokulturową niezwykłość swoich rodzinnych stron. Nie brakuje też spotkań z przedstawicielami organizacji kresowych, historykami, politologami, ludźmi kultury, pasjonatami ziem wschodnich Rzeczypospolitej z kraju oraz z Ukrainy i Litwy.
Program jest kontynuacją cyklu spotkań z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją pt. „Na Kresy z Nicieją”.
Do słuchania w niedziele od 18:05 do 19:00 zaprasza Halina Nabrdalik. Z autorką można kontaktować się mailowo: halina.nabrdalik@radio.opole.pl