Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-12-18, 15:33 Autor: Maciej Stępień

Coraz więcej bielików nad opolskim niebem. Rośnie liczba par tych dostojnych drapieżników w powiecie brzeskim

Bielik [fot. Karl Adami/wikipedia.org]
Bielik [fot. Karl Adami/wikipedia.org]
- Odbudowaliśmy w Polsce i w całej Europie populację bielika i z tego należy się cieszyć – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie brzeskim Marek Stajszczyk, przyrodnik i ornitolog. To efekt restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony tego ptaka oraz jego gniazd. W województwie takich stref ochronnych jest kilkadziesiąt.
- Na terenie powiatu brzeskiego, wliczając również gminę Grodków mamy dziś 10 par tego drapieżnika – mówi przyrodnik. – Poza tym w bliskiej odległości powiatu brzeskiego, czyli mówię o Namysłowie, Opolu i Nysie gniazdują kolejne pary, a to oznacza, że mamy już ich całkiem sporo i ta populacja będzie się zwiększać.

Stajszczyk podkreśla, że to, co dzieje się w tej chwili w województwie opolskim w kwestii większej populacji bielika, ma również wpływ na sytuację u naszych południowych i zachodnich sąsiadów. Tam również systematycznie wzrasta liczba par tych drapieżników.

Zdaniem części ornitologów, bielik pełni rolę tzw. regulatora w przyrodzie. Dzięki swojej drapieżnej naturze poluje na ptaki wodne lub drobną zwierzynę, eliminując tym samym najsłabsze osobniki. Bielik usuwa również padlinę.

- Skoro je widzimy, to możemy śmiało powiedzieć, że mamy w przyrodzie zjawisko normalności. Dziś obecność tego drapieżnika nie powinna już nas dziwić – dodał na koniec Stajszczyk.

Posłuchaj rozmówcy:
Z Markiem Stajszczykiem rozmawia Maciej Stępień

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach… » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie… » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko… » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawiamy… » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji… » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca… » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największych… » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »