Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-09-10, 08:14 Autor: Dorota Kłonowska

EDD na polsko – czeskim pograniczu. W Czechach świętują raczej w dużych miastach

Jarosław Srębacz [Fot.PTTK TRYTON]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK TRYTON]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK Tryton]
Jarosław Srębacz [Fot.PTTK Tryton]
- W 2017r rekord pobiła Francja – tam w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa wzięło udział 12 mln osób. W Niemczech 4 mln, w Czechach ponad milion. Najwięcej wydarzeń jest w dużych aglomeracjach, jak Praga, Ostrava, czy Brno. U nas z kolei nawet niewielkie miejscowości prześcigają się w atrakcjach z okazji EDD – mówi Jarosław Srębacz – pracownik NDK, który koordynuje nyskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.
Przez dwa najbliższe weekendy osiem nyskich instytucji organizuje uroczystości z okazji EDD. To m.in. wystawy, zwiedzanie Fortu II z przewodnikiem – Krzysztofem Hermanem w mundurze legionisty, czy tez zwiedzanie Reduty Kardynalskiej, która jest na co dzień obiektem zamkniętym. Z kolei Muzeum Powiatowe wydało z tej okazji specjalny zeszyt Szkiców Muzealnych i organizuje spotkania z mieszkańcami, jak też bezpłatne zwiedzanie Pałacu Biskupiego i zabawy dla dzieci.
- Nawet Urząd Skarbowy jest na tej liście. Otwiera swoje pomieszczenia w zabytkowym budynku, aby mogli je zobaczyć odwiedzający – mówi Jarosław Srębacz.
Nyscy organizatorzy EDD czekają na swoich czeskich przyjaciół, podobnie jak w ubiegłym roku. W tych dniach przyjeżdża bowiem wielu Czechów z ościennych, przygranicznych miejscowości, aby wziąć udział w atrakcjach po polskiej stronie granicy.
Jarosław Srębacz w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach… » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie… » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko… » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawiamy… » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji… » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca… » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największych… » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »