Radio Opole » Radio Opole w powiecie krapkowickim (DAB+) » Informacje z powiatu krapkowickiego

Informacje z powiatu krapkowickiego

2020-10-18, 16:12 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Moszna: na spotkanie z instrumentem da Vinciego poczekamy do wiosny, ale organizatorzy festiwalu walczą o każdy koncert [AUDIO]

36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Tuż po weekendzie (19.10) mieliśmy się przekonać, jak wygląda i działa Viola Organista - instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego, polskiego pianistę i kompozytora, wg projektu Leonardo da Vinciego. Niestety na taką gratkę będziemy musieli poczekać do wiosny, kiedy, zgodnie z planem, ma się odbyć kolejny, 37. Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. Taka sytuacja to wynik nieprzewidywalności i dynamiki zmian jakie zachodzą w związku z pandemią, w cieniu której odbywa się (od 5 października) tegoroczna odsłona festiwalu, organizowanego przez Zamek Moszna, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, gminę Strzeleczki oraz powiat Krapkowicki i jak co roku wspartym patronatem medialnym Radia Opole.
- Każdy z organizatorów jest teraz w takim stanie podwyższonego napięcia - przyznaje dyrektor artystyczna wydarzenia Barbara Hortyńska, na co dzień pedagog i koncertująca pianistka. - Są momenty takie, że bardzo żałuję, że w ogóle walczyłam o przeniesienie tego festiwalu, właśnie przez to, że każdy tydzień jest niepewny, każda sytuacja jest niepewna.

Artystka dodaje, że choć zawsze stara się podchodzić pozytywnie nawet do niecodziennych sytuacji, a słowo dane muzykom, że będą mogli wystąpić na festiwalu jest priorytetem, są momenty, kiedy nie jest łatwo dostosować się do tak bardzo zmiennych warunków.

- Cóż, faktycznie był to jeden z moich mocniejszych punktów [festiwalu - przyp. red.] - mówi Hortyńska. - I tutaj od razu mówię, że ten koncert zostanie przeniesiony na przyszłoroczną edycję.

Dzięki pojawieniu się (z niemal tygodniowym wyprzedzeniem) informacji o tym, że Sławomir Zubrzycki nie będzie mógł wystąpić w poniedziałek w Mosznej, a także przyjacielskim relacjom z różnymi artystami, udało się znaleźć muzyków, gotowych wystąpić w takich nieoczekiwanych okolicznościach.

- Mogę powiedzieć tylko tyle: godne zastępstwo - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - Michaela Koudelková, która gra na flecie prostym, ale będzie też grała na flecie traverso [barokowy flet poprzeczny - przyp. red.], no i fantastyczny klawesynista Andrzej Zawisza, który jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dodajmy, że koncert z udziałem wspomnianych artystów rozpocznie się w poniedziałek (19.10) o godzinie 18:00 na Zamku w Mosznej. Wydarzenie objęte wcześniejszą rezerwacją miejsc, będzie także transmitowane na Facebooku, na profilu Zamku Moszna. Natomiast uczestników koncertu obowiązuje zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk oraz nakaz całkowitego zasłaniania ust i nosa - zarówno podczas samego koncertu, jak i przebywania na terenie całego obiektu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

A więcej na temat poniedziałkowego koncertu w załączonej do niniejszego artykułu rozmowie telefonicznej z Barbarą Hortyńską.

PROGRAM KONCERTU (19.10):
Girolamo Frescobaldi (1583–1643) - Toccata terza Libro Primo (1615/1637)
Giovanni Battista Fontana (1589–1630) - Sonata seconda Venezia 1641
Georg Philipp Telemann (1681–1767) - Sonata C-dur TWV 41:C5
Johann Sebastian Bach (1589–1630) - Sonata organowa C-dur BWV 529 (transkrypcja na flet prosty i klawesyn)
Johann Sebastian Bach - V Suita francuska G-dur BWV 810
Johann Joachim Quantz (1697–1773) - Sonata na flet traverso i basso continuo QV 1 :168
Nicola Matteis (1670–1713) - Diverse bizzarrie Sopra la Vecchia Sarabanda ò pur Ciaccona
Rozmowa z Barbarą Hortyńską na temat niecodziennych warunków organizacji festiwalu i zmianach w programie poniedziałkowego (19.10) koncertu

Zobacz także

2020-10-15, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Osobłoga przelała się przez wały w gminie Strzeleczki. Zalanych około 10 posesji w Łowkowicach Około 10 zalanych posesji zostało zalanych w Łowkowicach w gminie Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Mimo wykorzystania 50 ton piasku do podwyższania wałów na Osobłoga, wysoki poziom rzeki sprawił, że woda zaczęła się przele… » więcej 2020-10-14, godz. 20:35, Wiadomości z regionu W powiecie krapkowickim zamknięto drogi: Steblów-Pietna, Nowy Młyn-Steblów i most na Osobłodze w kierunku mariny. W Łowkowicach trwa formowanie worków z piaskiem Odra w Krapkowicach przekroczyła stan alarmowy. Starosta krapkowicki Maciej Sonik poinformował, że w gminie Krapkowice zamknięto klapy od wejścia Osobłogi (Rogów Opolski, Gwoździce i Dąbrówka Górna). A klapy na rzece Odra są pozamykane… » więcej 2020-10-14, godz. 12:30, Wiadomości z regionu W powiecie krapkowickim na trzech rzekach przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze Stan alarmowy przekroczony został na Osobłodze w Racławicach Śląskich. Poziom wody wynosi 401 cm przy stanie alarmowym (350 cm). » więcej 2020-10-14, godz. 11:16, Wiadomości z regionu Lokalne podtopienia w okolicy Komornik i Łowkowic w gminie Strzeleczki W gminie Strzeleczki w okolicach miejscowości Łowkowic i Komornik rzeka Osobłoga wystąpiła z koryta powodując lokalne podtopienia. » więcej 2020-10-14, godz. 07:45, Wiadomości z regionu Coraz więcej osób objawowych jest kierowanych do punktów drive-thru na wymaz w kierunku COVID-19. Tworzą się kolejki Rośnie liczba zakażeń w kraju i w regionie. W mobilnych punktach wymazowych drive-thru tworzą się kolejki do testów na obecność COVID-19. To m.in. osoby z objawami zakażenia koronawirusem kierowane na badania przez lekarzy rodzinnych… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »