Radio Opole » Audycje Radia Opole

SPOD ZNAKU RODŁA

Audycja opowiada o ludziach, którzy mieszkając na terenie państwa niemieckiego, prowadzili w XX w. szeroko zakrojoną działalność na rzecz polskości. Pojawiają się tu często historie ludzi związanych ze Związkiem Polaków w Niemczech, Związkiem Harcerstwa Polskiego w Niemczech, ale także z innymi organizacjami polskimi.

W audycji jest też miejsce na rozmowy ze świadkami bądź uczestnikami walki zbrojnej. zmierzającej do nadania polskości na Śląsku należnej pozycji. Są tu także promowane sylwetki spadkobierców idei Rodła, którzy w dzisiejszych czasach zajmują się działalnością patriotyczną, zgodnie z zasadami zawartymi w Pięciu Prawdach Polaków. Pojawiają się też komentarze i wywiady z ekspertami. Ambicją autorki jest odkurzanie biografii wspaniałych Rodłaków, którzy za trwanie w polskości na śląskiej ziemi płacili najwyższą cenę utraty życia, zdrowia i majątku.

Rodło to znak graficzny przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem. Od grudnia 1932 roku jest oficjalnym logotypem używanym przez Związek Polaków w Niemczech. Warto też pamiętać, że jego autorka Janina Kłopocka spoczęła wśród najbliższych na cmentarzu w Oleśnie.

Do słuchania w niedzielę o 8:40 zaprasza Halina Nabrdalik. Z autorką można kontaktować się mailowo: halina.nabrdalik@radio.opole.pl

2021-11-29, 14:45

Posłuchaj audycji "Spod Znaku Rodła" (28.11.2021)

Skwer Heleny Lehr, Opole
Skwer Heleny Lehr, Opole
W Opolu istnieje niewielki skwer przy mostku prowadzącym przez Młynówkę wprost do Urzędu Wojewódzkiego. Skwer ten nosi imię Heleny Lehr. Kim była ta osoba? Odpowiedź znajdziecie Państwo w audycji "Spod Znaku Rodła".
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »