Grzegorz Płonka to wielokrotnie nagradzany muzyk i popularyzator kultury śląskiej. Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, autorem książek i wielu publikacji prasowych. W swym muzycznym dorobku ma kilka płyt popularyzujących śląską pieśń ludową: „Ciecze woda”, „Pieśni śląskiego buntu” oraz „Życie pieśniczką pisane”, wydaną w 2017 r. przez Regionalny Instytut Kultury czy wydana w 2018 roku płyta "uOdro nasza, uOdro".
To nie pierwszy występ artysty w Studiu M im. SBB. Tym razem wokaliście towarzyszyć będzie niezwykle utalentowana Klaudia Cyrnal, uczennica szkoły podstawowej z Katowic.
Więcej o Grzegorzu Płonce można dowiedzieć się ze strony
http://www.grzegorzplonka.pl/index.html Koncert pt. „Pieśni Powstań Śląskich” ma celu uhonorowanie i upamiętnienie ludowych utworów powstałych w czasie Powstań Śląskich i Plebiscytu, zebranych m.in. na terenie obecnego województwa opolskiego przez prof. Adolfa Dygacza – cenionego, śląskiego etnomuzykologa. Pieśni wyrażają patriotyczne uczucia Ślązaków i przybliżają wydarzenia i atmosferę lat 1919-1921.
Koncert połączony będzie z promocją śpiewnika pieśni powstańczych wydanego przez Instytut Śląski w Opolu. Wśród autorsko zaaranżowanych utworów podczas występu w Studiu M posłuchamy m.in.:
- Z tamtyj strony uOdry dziwium sie niydzwiejdzie – pieśń zapisana w Dzierżysławicach (pow. Prudnik), szczególnie popularna na Opolszczyźnie.
- Kajze mi się podzioł mój synocek miły – zapisana w Opolu w 1961 r. Pieśń wykorzystana przez Henryka Mikołaja Góreckiego w III Symfonii „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36
- Cysorz Frydryk Wilhelm – zapisana w Łączniku (pow. Prudnik) w 1953 r. Słowa i melodia wzorowane na starej pieśni koledowej.
- Nadstawcie ucha, kochani ludkowie – pieśń nawiązująca do wydarzeń z bitwy o Górę św. Anny.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Dla Dziedzictwa”. Partnerami: Instytut Śląski w Opolu, Radio Opole i Radio Katowice. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Śpiewnik pieśni powstańczych Instytutu Śląskiego w Opolu sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.