Radio Opole » Patronaty - polecamy
2023-11-29, 08:16 Autor: materiały organizatora, oprac. Agnieszka Lubczańska

Zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego uświetni nowa wystawa

Zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego uświetni nowa wystawa [fot. Michał Grocholski]
Zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego uświetni nowa wystawa [fot. Michał Grocholski]
Zakończył się remont oddziału Muzeum Śląska Opolskiego na Górze św. Anny. Otwarcie już dziś (29.11) o godz. 12:00 połączone będzie z premierą nowej wystawy zatytułowanej „Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922”.
Uroczyste otwarcie wystawy to okazja do zobaczenia muzeum po remoncie, który przez ostatnie kilka miesięcy miał tam miejsce. Prace budowlane obejmowały nową elewację i termomodernizację budynków, wymianę oświetlenia i modernizację ogrzewania i wentylacji.

O czym opowiada nowa wystawa?

Wystawa w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny pt. „Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922” opowiada historię Górnego Śląska od zakończenia pierwszej wojny światowej aż do objęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im decyzją Rady Ligi Narodów części regionu. Jednocześnie porusza kwestię upamiętniania tychże wydarzeń w kolejnych dziesięcioleciach.

Ekspozycja w przeważającej ilości opiera się na zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego. Uzupełniają ją materiały znajdujące się w zasobach Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Na całość składają się dokumenty osobiste powstańców i działaczy plebiscytowych, meldunki i rozkazy z okresu walk III powstania śląskiego, polskie i niemieckie materiały propagandowe, fotografie, odznaczenia przyznawane za udział w powstaniach śląskich, sztandary, a także przykładowe egzemplarze broni używanej przez powstańców.

Radio Opole jest patronem medialnym wystawy.

Patronaty - polecamy

2024-02-29, godz. 14:49 Michał "Misiek" Koterski odwiedzi w poniedziałek Opole Zmagał się z poważnymi uzależnieniami, ale wyszedł na prostą. Książka 'Michał Koterski. To już moje ostatnie życie' będzie osią spotkania jej bohatera… » więcej 2024-02-29, godz. 09:09 Spotkanie z Maciejem Siembiedą już w piątek w Opolu „Orient” to kolejna pełna rozmachu powieść mistrzowsko łącząca fakty i fikcję, która wyszła spod pióra Macieja Siembiedy - jednego z najpopularniejszych… » więcej 2024-02-28, godz. 17:15 Maciej Tubis zagra kompozycje Krzysztofa Komedy W roli głównej fortepian, a tuż za nim bezgranicznie mu oddany pianista i aranżer - Maciej Tubis. Ten duet już w najbliższą sobotę (02.03) w Filharmonii… » więcej 2024-02-28, godz. 16:09 Projekcja filmu "Słoń" w ramach inicjatywy "Queer w małym mieście" Organizacja Tęczowe Opole zaprasza na pokaz filmu „Słoń”, który odbędzie się w najbliższą sobotę (02.03) w Muzeum Powiatowym w Nysie. Spotkanie rozpocznie… » więcej 2024-02-28, godz. 14:04 Półfinał AMP w Badmintonie Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w Badmintonie rozegrany zostanie w najbliższy weekend (1-3.03) w Stegu Arenie w Opolu. O awans do turnieju finałowego… » więcej 2024-02-27, godz. 18:00 „Mój mały świat - kroszonka” - Magdalena Poprawka zaprasza mieszkańców gminy Prószków na spotkania - Zapraszam wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć o zwyczajach wielkanocnych i kraszeniu jaj na Śląsku Opolskim - zachęca do udziału w spotkaniach Magdalena… » więcej 2024-02-27, godz. 16:41 Wydarzenie sezonu w GSW! Wernisaż „Gardła Diabła” Angeliki Markul już w piątek Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja… » więcej 2024-02-27, godz. 15:07 „Family Cup" w narciarstwie alpejskim i snowboardzie już w środę w Ośrodku Czarna Góra Eliminacje do XXVII Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim i snowboardzie 'Family Cup' 2024 odbędą się już w najbliższą środę (28.02) na stoku Żmija… » więcej 2024-02-27, godz. 08:52 Praski organista prof. Jaroslav Tůma z koncertem w Opolu Odrestaurowane organy w Filharmonii Opolskiej są w tym sezonie bohaterem koncertów „Organy w samo południe”. Kolejna odsłona cyklu - trzecia już w tym… » więcej 2024-02-23, godz. 20:01 Filharmonia w Dzień Kobiet zaprasza na koncert "Amitié, to znaczy przyjaźń" Świat twórców muzyki w minionych epokach zdominowany był przez mężczyzn. Jednym z wyjątków od tej reguły była Grażyna Bacewicz i nie bez powodu to jej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »