Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-11-02, 14:31 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Opolski cmentarz żydowski w XX wieku" - spotkanie z autorami książki

Macewy na cmentarzu żydowskim w Opolu [fot. Tomasz Leśniowski, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki]
Macewy na cmentarzu żydowskim w Opolu [fot. Tomasz Leśniowski, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki]
Cmentarz żydowski w Opolu [fot. Joachim Sosnowski]
Cmentarz żydowski w Opolu [fot. Joachim Sosnowski]
Cmentarz żydowski w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Cmentarz żydowski w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Cmentarz żydowski przy ul. Granicznej w Opolu [fot. Wiktoria Łukowicz]
Cmentarz żydowski przy ul. Granicznej w Opolu [fot. Wiktoria Łukowicz]
Premiera książki "Opolski cmentarz żydowski w XX wieku" oraz spotkanie z jej autorami: ks. prof. Stanisławem Rabiejem i Haliną Łabęcką - to wydarzenie, na które zaprasza w najbliższy poniedziałek (08.11) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w mieszczącym się w ogrodzie WBP przy ul. Piastowskiej namiocie.
„Opolski cmentarz żydowski w XX wieku” to druga część wspólnej publikacji ks. Stanisława Rabieja oraz Haliny Łabęckiej, domykająca historię opolskiego kirkutu.

Cmentarz znajduje się przy ul. Granicznej w Opolu. Autorzy spacerując po nim dokumentują macewy, odczytują umieszczone na nich inskrypcje. Na ich podstawie opowiadają nie tylko o kulturze i zwyczajach żydowskich, ale także o ludziach, którzy na opolskim kirkucie spoczywają i którzy na przestrzeni wieków stanowili istotną część społeczeństwa. Z tego z kolei składa nam się obraz Opola XIX oraz początku XX w.

Podczas wieczoru wystąpią Gosia Sacała, Marta Madaj i Dawid Muszczyński, którzy wykonają trzy pieśni hebrajskie: Hatkiva - hymn Izraela, Eli, Eli - modlitwa człowieka w drodze do Cezarei oraz Katonti - starohebrajską modlitwę „Nie jestem godzien”.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Radio Opole jest patronem medialnym spotkania.

O autorach:
  • Halina Łabęcka jest absolwentką studiów historycznych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, doktorantką na Uniwersytecie Opolskim. Pracowała w Dziale Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, w Wojewódzkim Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków Katowicach, a następnie w Pracowni Dokumentacji Konserwatorskich „Antiqua” w Bytomiu i Budzowie. Zajmowała się przede wszystkim badaniami zabytków Opolszczyzny. Zorganizowała i prowadziła przez 10 lat Koło Opieki nad Zabytkami w Kluczborku. Od kilkunastu lat opracowuje dokumentację konserwatorską cmentarzy – głównie żydowskich – województwa opolskiego.
  • Ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej jest duchownym Kościoła rzymsko-katolickiego, profesorem nauk teologicznych, specjalistą w zakresie antropologii teologicznej, teologii dogmatycznej, ekumenizmu. Jest wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. W latach 2001-2005 – profesor wizytujący na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze, od 2014 roku profesor wizytujący na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Autor ponad 100 prac naukowych, w tym 15 monografii, m.in. „Judaica Opola”, „Dlaczego dwie synagogi w Opolu?” czy „Beit Hillel i Beit Shammai – dwa oblicza szkoły rabinackiej”.

[źródło: WBP w Opolu]'Opolski cmentarz żydowski' - spotkanie z ks. prof. Stanisławem Rabiejem i Haliną Łabęcką 8 listopada w Ogrodzie WBP


Patronaty - polecamy

2022-01-12, godz. 11:37 "Hej! Kolęda, Kolęda"... W Komprachcicach po raz trzynasty odbędzie się Festiwal Kolęd i Pastorałek Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach zaprasza na XIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Hej! Kolęda, Kolęda…”. Wydarzenie odbędzie… » więcej 2022-01-11, godz. 12:57 "Z chemią za pan brat". Weź udział w konkursie chemicznym! Uczniowie klas siódmych i ósmych ze wszystkich szkół podstawowych na Opolszczyźnie, ponownie będą mogli sprawdzić swoją znajomość chemii. Rusza bowiem… » więcej 2022-01-11, godz. 11:03 Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania Już po raz 15. prudniccy motocykliści zrzeszeni w Opolskim Towarzystwie Motocyklowym zapraszają na wspólne kolędowanie. Spotkanie odbędzie się w najbliższą… » więcej 2022-01-05, godz. 15:57 Gale Noworoczne w Filharmonii Opolskiej Już w ten czwartek (06.01) w Filharmonii Opolskiej rusza cykl siedmiu koncertów, którymi muzycznie przywitamy 2022 rok. Od lat pierwsze dni stycznia w Filharmonii… » więcej 2022-01-04, godz. 20:54 "Dziadek do orzechów" w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej! Klasyka baletu w świątecznym spektaklu w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego. Już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej będzie okazja obejrzenia 'Dziadka… » więcej 2021-12-21, godz. 22:05 Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski w Filharmonii Opolskiej, czyli Sylwester z "Blues Brothers" Dla wszystkich, którzy jeszcze nie mają pomysłu, gdzie spędzić w tym roku Sylwestra, z pomocą przychodzi Filharmonia Opolska. Na ten wyjątkowy wieczór… » więcej 2021-12-20, godz. 15:34 „Tryptyk Śląski” Wojciecha Ciuraja na winylu już dostępny w formie ekskluzywnego boxu! Z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich, Wojciech Ciuraj - historyk z wykształcenia, Ślązak z urodzenia i twórca z pasji - postanowił połączyć swoje… » więcej 2021-12-14, godz. 14:17 XXXII Strzelecki Bieg uliczny im. Euzebiusza Ferta Już w sobotę (18.12) wystartuje 32. Strzelecki Bieg Uliczny im. Euzebiusza Ferta w Strzelcach Opolskich. Przed uczestnikami 15-kilometrowa trasa. Bieg wystartuje… » więcej 2021-12-14, godz. 10:57 Chór Filharmonii Narodowej pierwszy raz w Opolu. Szykują się dwa koncerty! Już w najbliższy piątek (17.12) i sobotę (18.12) filharmonia zaprasza na dwa specjalne koncerty adwentowe. Wystąpi piątka solistów, pierwszy raz w Opolu… » więcej 2021-12-08, godz. 16:37 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na IV Kiermasz Bożonarodzeniowy Co zrobić by poczuć atmosferę zbliżających się świąt? Przyjechać w sobotę (11.12) do Muzeum Wsi Opolskiej i wziąć udział IV Kiermaszu Bożonarodzeniowy!… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »