Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Anna Zalewska: Unia Europejska nie wie dokąd idzie…
2022-09-12, 17:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Anna Zalewska: Unia Europejska nie wie dokąd idzie. Wojna i pandemia spowodowały zawalenie się doktryn, wartości, świata

Anna Zalewska o tematach najbliższego posiedzenia PE w Strasburgu
- Jestem w PE dla Polski, reaguję na wszystkie głosy, które słyszę w Polsce i one mnie mobilizują. Mam świetny zespół współpracowników, bardzo merytorycznych, po trzecie, zajmuję się środowiskiem, a cała polityka UE zbudowana jest na polityce klimatycznej - powiedziała w Otwartym Mikrofonie Anna Zalewska, eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego.
Z opublikowanego kilka dni temu raportu aktywności europosłów wynika, że jest drugą najbardziej aktywną reprezentantką Polski w PE a w gronie 705 deputowanych ze wszystkich państw, znalazła się na 38. miejscu.

W Otwartym Mikrofonie pytana o debatę o katastrofie ekologicznej na Odrze, która ma odbyć się w czwartek na forum PE powiedziała, że trochę się martwi.
- Z jednej strony dbamy o środowisko i nikt nie ukrywa, że to było ogromne nieszczęście, które trzeba wyjaśnić. Do 30 września umówili się Polacy i Niemcy, że czekają na badania, żeby precyzyjnie dodać przyczynę tej katastrofy - powiedziała.

Sesja parlamentu w Strasburgu będzie skupiała się na wysokich cenach energii,
- Unia Europejska próbuje szukać rozwiązań, ale trochę przechodzi na ręczne sterowanie, co jest niezgodne z traktatami, ale mamy wyższą konieczność - powiedziała eurodeputowana Zalewska.

Są 4 propozycje: nadmiarowe zyski firm energetycznych przenieść na innych producentów energii, zatrzymanie na poziomie 30-32 euro podatku od emisji CO2, zamrożenie cen gazu, oszczędzanie energii.

Anna Zalewska pytana o “Fit for 55”, czyli pakiet unijnych aktów prawnych, które mają na celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych powiedziała, że nadal jest on wdrażany.
- Prace przy poszczególnych dokumentach nie widzą ani wojny, ani pandemii, ani kryzysu energetycznego. Na każdym spotkaniu podnoszę, że to jest nie do zrealizowania - podkreśliła.

Pytana o to, w którą stronę zmierza UE jeśli chodzi o politykę ekologiczną i energetyczną powiedziała:
- Unia Europejska nie wie dokąd idzie. Wojna i pandemia spowodowała taki wstrząs w UE, zawalenia się doktryn, wartości, świata, że oni do dzisiaj nie potrafią powiedzieć popełniliśmy błąd, musimy to na nowo policzyć. Brną, bo cały system UE jest oparty o politykę klimatyczną a ta o ETS. Mamy do czynienia z kanibalizmem energetycznym, tzn. wszystko co konwencjonalne płaci na to, co się nie opłaca, czyli na energię odnawialną - powiedziała.

Zobacz także

2022-12-16, godz. 17:30 Kacper Kunstler o tym, czy młodzież skręca w lewo i o tym dla kogo jest Forum Młodych Ludowców - Dzisiaj PSL kojarzy nam się ze wsią, a ja jestem chłopakiem prosto z centrum miasta. Ten stereotyp dziś przełamujemy - zapewnia Kacper Kunstler z Forum… » więcej 2022-12-15, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (15.12.2022) Nadejście zimy i kryzys energetyczny powodują, że pracodawcy coraz baczniej przyglądają się rachunkom za prąd i ogrzewanie. Czy odbija się to na warunkach… » więcej 2022-12-14, godz. 17:00 Co tam panie w polityce? Komentują Piotr Semka i Piotr Gociek. Posłuchaj! W tym tygodniu Piotr Gociek i Piotr Semka rozmawiali i komentowali sprawę niemieckiej oferty dla Polski związanej z przekazaniem systemów Patriot i jak to wpłynęło… » więcej 2022-12-13, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel… W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu "Spięcie" redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach… » więcej 2022-12-12, godz. 17:30 Rajmund Miller: Sposób myślenia dzisiaj rządzących jest taki, żeby zorganizować w Polsce dyktaturę Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej z Opolszczyzny o: - votum nieufności dla Zbigniewa Ziobro, - sytuacji w służbie zdrowia, - projekcie ustawy… » więcej 2022-12-12, godz. 17:15 Marcin Ociepa o wezwaniach do wojska: To wzmożenie medialne jest wynikiem działania obcych służb specjalnych, które… Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł z Opolszczyzny i lider OdNowy o: - Wojskach Obrony Terytorialnej i wezwaniach do odbycia ćwiczeń wojskowych, -… » więcej 2022-12-09, godz. 17:30 Red. Magdalena Ogórek o polskich zbrojeniach i kontrowersyjnych wyrokach sądowych Potrzebę wyposażania polskiej armii w nowoczesny sprzęt podkreślała w cotygodniowym komentarzu dla Radia Opole red. Magdalena Ogórek. Publicystka uznała… » więcej 2022-12-09, godz. 17:01 O wolontariacie pracowniczym Alicja Gawinek i Aleksandra Marcinkowska Czym jest wolontariat pracowniczy i jakie korzyści niesie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców? Opowiedziały Alicja Gawinek – prezes Opolskiego Centrum… » więcej 2022-12-08, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (08.12.2022) Czy niskie bezrobocie jest "zabetonowane"? Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała… » więcej 2022-12-07, godz. 17:30 Mariusz Bogucki o tym kto wygrywa w wojnie o bezpieczeństwo cyfrowe -Patrząc przez pryzmat tego, że ludzie wciąż tracą dane i pieniądze, to niestety mozna powiedzieć, że w tej wojnie wygrywają przestępcy. Dzieje się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »