Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Marcin Ociepa o tym czy trzeba przełożyć wybory…
2022-08-15, 17:20 Autor: Joanna Matlak

Marcin Ociepa o tym czy trzeba przełożyć wybory, o listach wyborczych w ramach Zjednoczonej Prawicy i ordynacji wyborczej

Marcin Ociepa o wyborach i listach wyborczych w ramach Zjednoczonej Prawicy
W drugiej część rozmowy z posłem Marcinem Ociepą, zapytaliśmy o to, co dalej z ewentualnym przełożeniem wyborów, czy zostanie zmieniona ordynacja wyborcza i czy trwają rozmowy o listach wyborczych w ramach Zjednoczonej Prawicy.
- Państwowa Komisja Wyborcza zwraca uwagę na kolizję nie tyle dat wyborów, co kalendarzy wyborczych, czyli związanych np. z powoływaniem komisji wyborczych, drukiem kart. itd. I poważnie jest rozważany scenariusz wydłużenia kadencji samorządów, bo skracanie byłoby niedemokratyczne, natomiast wydłużenie "o trochę" być może będzie konieczne - stwierdził Marcin Ociepa, pytany o to czy dojdzie do przełożenia wyborów. Przypomnijmy, jesienią 2023 roku będziemy wybierać parlament i samorządowców, co może stanowić problem. 

- Decyzji jeszcze nie ma, bo tu potrzebny jest konsensus polityczny. Dla mnie to wyzwanie wyłącznie o charakterze technicznym. Jeśli ostateczne stanowisko PKW będzie takie, że nie są w stanie przeprowadzić wyborów jednocześnie, to trzeba będzie stanąć przed tym dylematem - mówił Ociepa. 

- Z kolei wiosną 2024 będą wybory do Parlamentu Europejskiego.. Być może tu też będzie kolizja, ale to jest decyzja PKW. Politycy nie powinni przy tym gmerać, choć to parlament musi podjąć decyzję. Jeśli nie, to o rok zostanie przedłużona kadencja samorządów - mówił nasz gość. 

Czy w ramach Zjednoczonej Prawicy trwają już rozmowy co do przyszłych list wyborczych? - Takie rozmowy są. Jest taka wola, żeby Zjednoczona Prawica szła razem, bo w takiej formule wygrywaliśmy wybory. Każdy ma swoją rolę do odegrania, ugrupowania się trochę różnią, ale pamiętajmy, że w finalnie liczy się większość parlamentarna. Nie widzę rządu od lewicy po Konfederację, to byłaby egzotyczna koalicja. Mimo różnić i napięć powinniśmy iść razem - mówił Ociepa.

Czy w koalicji w ramach Zjednoczonej Prawicy mógłby się znaleźć Paweł Kukiz? - Powinien. Ja absolutnie do tego zachęcam, może to wbrew moim interesom politycznym, bo będziemy pewnie startować z tej samej listy, w tym samym okręgu, ale Paweł Kukiz jest, powiem po rzymsku, "trybunem ludowym" i naprawdę bezinteresownie zabiega o interesy regiony i kraju. Tacy ludzie powinni się znaleźć na listach Zjednoczonej Prawicy. To nie może być partyjna lista jednego ugrupowania , ale lista racji stanu. - mówił Marcin Ociepa.

Zobacz także

2022-09-29, godz. 12:23 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o podatku od nadmiarowych zysków i propozycji zmian w handlu w nie… Zaczęliśmy od tematu dotyczącego pomysłu wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków, ale wicepremier Jacek Sasin mówi już o opodatkowaniu marż dużych… » więcej 2022-09-29, godz. 12:22 "Co tam panie w polityce" w Radiu Opole. Piotr Gociek komentuje najważniejsze wydarzenia polityczne Tym razem w programie redaktor Piotr Gociek komentował: - częściową mobilizację w Rosji - otwarcie Baltic Pipe - zmiany polityczne we Włoszech, czyli… » więcej 2022-09-27, godz. 17:38 "Spięcie" czyli magazyn krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Wojciech Jakóbik, Grażyna Ancyparowicz… W dzisiejszej, krajowej odsłonie magazynu SPIĘCIE pojawią się tematy niezwykle aktualne, a przy tym istotne dla Polski i Polaków nie tylko w bardziej odległej… » więcej 2022-09-26, godz. 10:23 Witold Zembaczyński o tym czy opozycja się "dogaduje", Jarosławie Gowinie, kwestiach programowych, KPO i wygranej centroprawicy… » więcej 2022-09-26, godz. 15:11 Violetta Porowska o wizycie prezesa PiS na Opolszczyźnie, zmianach politycznych we Włoszech i o tym jak wpłyną na UE… » więcej 2022-09-23, godz. 17:15 Katarzyna Czochara: Pan prezes spotkanie odbędzie w Nysie o godzinie 13.00, kolejne spotkanie o godzinie 17.00 w Opolu Poseł Katarzyna Czochara, pełnomocnik PiS w okręgu nr 51 o: - Wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie - dodatku do węgla - reparacjach wojennych… » więcej 2022-09-23, godz. 17:00 Magdalena Ogórek i "Polityczny obraz tygodnia" (23.09.2022) Jak w każdy piątek Magdalena Ogórek na antenie Radia Opole podsumowała mijający tydzień. » więcej 2022-09-22, godz. 17:00 Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa. Debata o demografii regionu, kraju w kontekście wojny w Ukrainie i wpływie na… W radiowej debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" goście: Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i ekonomista… » więcej 2022-09-21, godz. 12:40 Bartłomiej Stawiarski o planach oszczędnościowych w Namysłowie Kolejnym gościem był włodarz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski. Mówił o problemach w związku z przetargiem na prąd z którym boryka się więcej gmin na… » więcej 2022-09-21, godz. 12:12 Jarosław Kielar o planie oszczędnościowym w Kluczborku Środa w Radiu Opole to dzień dla samorządowców. Dziś gościliśmy burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara. Rozmawialiśmy o tym jakie oszczędności zamierza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »