Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany…
2022-06-23, 17:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP

Kamil Bortniczuk o sytuacji politycznej w Polsce
Kamil Bortniczuk, minister sportu, poseł ziemi Opolskiej, wiceprezes Partii Republikańskiej o:
- Programie budowy 1000 hal sportowych
- odrzuceniu ust. o bezpiecznym przerywaniu ciąży
- rekompensatach za węgiel
- happeningu w sejmie
- To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP, ponieważ jego wartość przekroczy 2 mld złotych - powiedział w Radiu Opole Kamil Bortniczuk, minister sportu, wiceprezes Partii Republikańskiej, poseł ziemi opolskiej.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki i minister Kamil Bortniczuk ogłosili program budowy tysiąca hal sportowych w ciągu trzech lat.

- W tym roku mamy 80 mln na ten cel na pilotaż, czyli stworzenie kilkudziesięciu takich obiektów przez które określimy projekt typowy i na podstawie jego będziemy budować takie obiekty. W przyszłym roku przeznaczymy miliard złotych, co pozwoli na wybudowanie 500 lub więcej takich obiektów. Czyli w co piątej gminie taki obiekt powstanie - zaznaczył minister Bortniczuk.

Wyjaśnił, że program jest dedykowany dla samorządów, dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, rząd oferuje 70% dofinansowania, reszta to wkład gminy.

- Nie będą to formalnie hale, tylko boiska wielofunkcyjne przykryte halą łukową, lekką konstrukcją - zaznaczy poseł z Opolszczyzny.
Do pilotażu programu można już się zgłaszać.

Gość Radia Opole powiedział także o programie wyłapywania talentów sportowych wśród uczniów. Od września wszyscy nauczyciele w-f będą zobligowani do tego, aby przeprowadzić zbiór testów badających podstawowe parametry zdolności fizycznej polskiej młodzieży. Wyniki testu będą trafiały do systemu, a trenerzy, kluby sportowe będą mogły znaleźć w nim dzieci z potencjałem sportowym do danej dyscypliny.

- Ten program jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Pilotaż tego programu będzie prowadzony na Opolszczyźnie skąd pochodzę ja i Lubelszczyźnie skąd pochodzi minister Czarnek, dlatego, że chcemy wziąć odpowiedzialność za ten program - powiedział.

Pytany o wrażliwość danych osobowych wyjaśnił, że dane będą anonimizowane i dopiero potem udostępniane związkom sportowym i klubom sportowym.
- Po uzyskaniu zgody rodziców klub będzie mógł się skontaktować i zaproponować przygody, daj boże później kariery sportowej pod okiem wykwalifikowanych trenerów - zaznaczył.

Minister sportu i poseł z Opolszczyzny skomentował także obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Sejm odrzucił dzisiaj (23.06) proponowane przepisy, które zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Pod projektem podpisało się ponad 201 tys. osób.

- Głosowałem za odrzuceniem tego projektu. Jako konserwatyści jesteśmy przeciwnikami jakiejkolwiek liberalizacji przepisów w tym zakresie. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna aborcja i zawsze jest skrajnie niebezpieczna, bo kończy się śmiercią dziecka i jest niebezpieczna dla matki w kontekście stanu jej psychicznego.

- Trzeba postawić akcenty na zapewnienie odpowiednich warunków dla wychowywania dzieci, edukację wśród młodych kobiet - powiedział Kamil Bortniczuk.

Rozmawialiśmy także o:
- przyjętej przez sejm ustawie dającą rekompensaty za węgiel. Przewiduje rekompensaty dla sprzedawców paliwa, którzy będą oferować go po cenie ustawowej - nie wyższej niż 996 złotych i 60 groszy brutto za tonę.
- zachowaniu posłanki PO, Klaudii Jachiry w czasie ślubowania prezesa NBP
- zmianie terminów wyborów samorządowych


Posłuchaj całej rozmowy!!

Zobacz także

2022-08-08, godz. 15:25 Anna Zalewska o zmianach w relacjach Polski z UE, KPO, pieniądzach na uchodźców dla Polski Co z pieniędzmi na uchodźców dla Polski? Co dalej z Krajowym Planem Odbudowy? Co oznaczają słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że „ustępstwa Polski… » więcej 2022-08-05, godz. 16:54 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują obchody powstania warszawskiego… Oto kolejny odcinek z cyklu "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole! Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentowały dzisiaj obchody powstania warszawskiego… » więcej 2022-08-04, godz. 14:33 Adam Gomoła z PL 2050 o objeździe działaczy po regionie i kraju i chęć współpracy z samorządami, ale nie z PiS Gościem Radia Opole był Adam Gomoła, rzecznik opolskich struktur PL 2050 Szymona Hołowni. Mówił o planowanym na wtorek przyjeździe posła Michała Gramatyki… » więcej 2022-08-04, godz. 10:53 Marek Kawa o tym dlaczego powinna nas zainteresować wizyta amerykańskiej polityk Nancy Pelosi na Tajwanie Gościem Radia Opole był dr Marek Kawa, amerykanista. Pytaliśmy o znaczenie wizyty Przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi na… » więcej 2022-08-03, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o tym czy posłowie idą na urlop, węglu i wakacjach kredytowych Gościem Radia Opole była dziś poseł PiS Katarzyna Czochara. W piątek szykuje się jedyne w sierpniu posiedzenie sejmu, czy zatem posłowie idą na urlop?… » więcej 2022-08-03, godz. 11:04 Henryk Lakwa o tym czy faktycznie powiat opolski jest w dziesiątce najbiedniejszych powiatów w Polsce i jak to wpływa… Gościem samorządowej odsłony programu był dzisiaj Henryk Lakwa, starosta opolski. Rozmawialiśmy o rankingu jaki ukazał się na portalu samorządowym. Powiat… » więcej 2022-08-02, godz. 17:13 "Co tam panie w polityce" w Radiu Opole. Piotr Gociek i Piotr Semka z komentarzem politycznym m.in. o porównaniu powstańczej… W tym tygodniu Piotr Gociek i Piotr Semka rozmawiali m.in. o obchodach 78 rocznicy powstania warszawskiego, porównań Warszawy z 1944 do zniszczonego przez Rosjan… » więcej 2022-08-01, godz. 12:56 Profesor i rzeźbiarz Marian Molenda opowiada o tym jak powstaje rzeźba rotmistrza Pileckiego Od dwóch lat trwają prace nad stworzeniem rzeźby rotmistrza Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz i uczestnika powstania warszawskiego. Pracami kieruje… » więcej 2022-08-01, godz. 12:56 Dominik Marcinkowski o tym, że do obozu w Lamsdorf trafiali powstańcy warszawscy w tym rotmistrz Pilecki Gościem Radia Opole był Dominik Marcinkowski z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Nasz gość opowiedział o historii 6 tys. Powstańców… » więcej 2022-08-01, godz. 12:56 Senator KO Beniamin Godyla o tym co senat zrobi ws. dopłat do węgla i wyjazdowych komisjach Gościem parlamentarnej odsłony programu "Otwarty Mikrofon" był senator Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla. Naszego gościa pytaliśmy co się stanie w Senacie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »