Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Co tam Panie w Polityce... Piotr Moc i Piotr Gociek…
2022-05-18, 17:00 Autor: Joanna Matlak

Co tam Panie w Polityce... Piotr Moc i Piotr Gociek o funduszach europejskich, Finlandii i Szwecji w NATO oraz szóstym pakiecie sankcji przeciw Rosji

"Co tam Panie w polityce?" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc
"Co tam Panie w polityce?" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc
W programie Otwarty mikrofon Radia Opole Piotr Moc (Radio Opole) i Piotr Gociek ( Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) omawiali i komentowali m.in/ o tym kiedy Polska otrzyma pierwsze fundusze europejskie w ramach Krajowego Planu Odbudowy?
W ubiegłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że zespoły negocjacyjne osiągnęły wstępne porozumienie, co oznacza, że KPO został przekazany do finalnej akceptacji przez Komisję Europejską. Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z unijnego Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch wskazuje, że poszerzenie NATO będzie oznaczało porażkę Rosji - podał Tygodnik Do Rzeczy.

Rząd Szwecji podjął w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego do NATO.W niedzielę podobne stanowisko przyjęły władze Finlandii. Kraje zapowiadają, że wnioski o akcesję do Sojuszu chcą złożyć wspólnie. Niewykluczone, że NATO zastosuje przyspieszoną procedurę przyjęcia nowych członków. Tymczasem w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat ich możliwego przystąpienia do NATO.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przemawiał do słowackich parlamentarzystów. Podkreślał potrzebę przyjęcia przez UE szóstego pakietu sankcji przeciw Rosji UE ma w jego ramach wprowadzić embargo na rosyjską ropę. Na razie kraje członkowskie nie doszły tu do porozumienia. Szef ukraińskiego jury przyznającego punkty podczas Eurowizji odniósł się do burzy, jaka trwa w mediach społecznościowych. W rozmowie z portalem Niezależna.pl postawę Ukraińców skomentował dr Andrzej Anusz, socjolog, historyk i politolog z Instytutu Piłsudskiego. Jego zdaniem, z wyniku głosowania społeczeństwa ukraińskiego można wywnioskować, że Ukraińcy "darzą sympatią Polaków". – Ja bym nie oburzał się, że jury nie doceniło naszego reprezentanta, tylko zwrócił uwagę, że naród ukraiński wyraził silne poparcie – stwierdził.
"Co tam Panie w Polityce?" - 18 maja 2022 roku - część 1
"Co tam Panie w Polityce?" - 18 maja 2022 roku - część 2
"Co tam Panie w Polityce?" - 18 maja 2022 roku - część 3
"Co tam Panie w Polityce?" - 18 maja 2022 roku - część 4

Zobacz także

2022-06-30, godz. 19:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności antyzachodniego bloku państw BRICS Gościem Radia Opole był dr Stanisław Niewiński, ekspert ds. chińskich z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, a także wykładowca na Uniwersytecie… » więcej 2022-06-30, godz. 15:03 Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce, inflacji w USA i debacie wokół posiadania broni - Niewątpliwie żyjemy w historycznych czasach - powiedział na wstępie amerykanista dr Marek Kawa, komentując zapowiedź utworzenia w Polsce dowództwa V korpusu… » więcej 2022-06-29, godz. 14:37 Co tam Panie w polityce? Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek komentują wydarzenia międzynarodowe i krajowe Co tam Panie w polityce? Sporo się dzieje! Oprócz upałów, które pewnej celebrytce zaszkodziły, rozmawialiśmy o rozpoczynającym się w czwartek (30.06)… » więcej 2022-06-28, godz. 17:00 "Spięcie" U Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia gościli: Radosław Fogiel, prof. Bogusław Liberadzki, prof. Genowefa… W programie poruszono kwestie, wyjścia z rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przyjęcia ustaw zaproponowanych przez Pawła Kukiza, polskiego patriotyzmu… » więcej 2022-06-27, godz. 17:30 Dr Tomasz Pawłuszko komentuje 124 dzień wojny na Ukrainie Analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego dr Tomasz Pawłuszko komentował dzisiaj 124 dzień wojny na Ukrainie. W rozmowie pojawiły się wątki dotyczące… » więcej 2022-06-27, godz. 17:05 Ryszard Galla komentuje ostatnie zmiany w rządzie i ustawę o dopłatach do węgla Gość Radia Opole skomentował ostatnie zmiany w rządzie; przypomnijmy z funkcji wicepremiera odszedł Jarosław Kaczyński a zastąpił go szef MON Mariusz… » więcej 2022-06-24, godz. 17:03 Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś W Otwartym mikrofonie Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego mówił o awansie uczelni w najnowszym rankingu uczelni wyższych, trwającej rekrutacji… » więcej 2022-06-23, godz. 17:00 Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP Kamil Bortniczuk, minister sportu, poseł ziemi Opolskiej, wiceprezes Partii Republikańskiej o: - Programie budowy 1000 hal sportowych - odrzuceniu ust. o bezpiecznym… » więcej 2022-06-22, godz. 17:30 Piotr Kanzy: Mam nadzieję, że wszystko się poukłada, ale klimat, który wytworzył się wokół sprawy nie sprzyja Zobacz i posłuchaj rozmowy z wójtem gminy Polska Cerekiew. Czy możliwe jest rozwiązanie sporu między Klubem Jeździeckim Lewada a radą gminy? » więcej 2022-06-22, godz. 17:15 Dorota Koncewicz: Są plany kolejnych wpisów na listę niematerialnego dziedzictwa - Dziedzictwo niematerialne to bardzo ważny aspekt w naszym mieście. Są plany, aby element związany z zielarstwem i ziołolecznictwem wpisać na listę niematerialnego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »