Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Janusz Kowalski, poseł SP: Niemieccy politycy mają…
2022-02-11, 17:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł SP: Niemieccy politycy mają teraz prosić RP o to, żeby siąść do stołu i natychmiast przedstawić rozwiązanie problemu

Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Poseł Janusz Kowalski:
- Subwencja na naukę języka mniejszości jest dla dzieci narodowości innej niż polska.
- Nie ma prawa dyrektor szkoły wiedząc, że dziecko jest narodowości polskiej przyjąć deklaracji, że dzieci są narodowości niemieckiej.
- Niemieccy politycy mają teraz prosić Rzeczpospolitą o to, żeby siąść do stołu i natychmiast przedstawić rozwiązanie tego problemu, czyli przestrzegać art. 25 polsko-niemieckiego traktatu.
- Subwencja jest dla dzieci narodowości innej niż polska. Nie są to zajęcia dodatkowe w całej Polsce, tylko jest to subwencja dedykowana nauce np. j. niemieckiego dla mniejszości niemieckiej - powiedział poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

Przyznał, że zmniejszenie liczby godzin tylko języka niemieckiego a innych języków mniejszości już nie wynika z polityki ostatnich 30 lat Niemiec.

Wczoraj (10.02) ministerstwo edukacji wydało rozporządzenie o zmniejszeniu wagi (w wymiarze finansowym) tego przedmiotu. Jak powiedział Rafał Bartek wpłynie to negatywnie na budżet gmin i budżet szkół.

Poseł Kowalski stwierdził, że szkoły w innych częściach kraju takiego dodatkowego finansowania nie mają.
- Na jedno dziecko jest około 6 tys. zł subwencji. Jeśli jest to dziecko z mniejszości narodowej czy etnicznej to jest to około 13 tysięcy. Niektórym samorządom troszkę się pomyliło i uznały, że będą zbierać deklaracje od dzieci polskich, a nie narodowości niemieckich, żeby do budżetu wpłynęło więcej. To nieetyczne, to dyskryminacja polskich szkół i polskich samorządów, które są uczciwe. Każdy dyrektor, który wprowadza do systemu informacji oświatowej informacje nieprawdziwe podlega odpowiedzialności karnej.
Nie ma prawa dyrektor szkoły wiedząc, że dziecko jest narodowości polskiej przyjąć deklaracji, że dzieci są narodowości niemieckiej - podkreślał poseł Janusz Kowalski.

- Niemieccy politycy mają teraz prosić Rzeczpospolitą o to, żeby siąść do stołu i natychmiast przedstawić rozwiązanie tego problemu, czyli przestrzegać art. 25 polsko-niemieckiego traktatu - stwierdził gość Radia Opole. - Nie ma zgody na to, żeby dyskryminować mniejszość polską w Niemczech.

Zobacz także

2023-01-02, godz. 19:00 Poseł Anna Zalewska o kompromisie w sprawie sądownictwa --Nie mamy pewności, że gdy pójdziemy na ustępstwa, dostaniemy środki z KPO przed wyborami. Ważne jednak, by pokazać, że to nie rząd blokuje wypłatę-… » więcej 2023-01-02, godz. 17:59 Poseł Ryszard Galla o wyborczych prognozach Oczekuję tego, żeby ten rok był po prostu lepszy! - mówi poseł Ryszard Galla, odpowiadając na pytanie czego oczekuje po nowym roku. na pewno jest wiele do… » więcej 2022-12-30, godz. 16:45 Alicja Gawinek z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych o wolontariacie międzypokoleniowym W naszym cyklu rozmów o wolontariacie spotkaliśmy się ponownie z Alicją Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Poruszyliśmy… » więcej 2022-12-30, godz. 17:20 Hubert Ibrom o certyfikacie UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych i budżecie Ujazdu na przyszły rok Gościem Radia Opole był dziś Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu, który dziś w Warszawie odbiera certyfikat UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych na… » więcej 2022-12-30, godz. 17:10 Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia tego roku w polityce Tym razem nie "Polityczny obraz tygodnia", ale "Polityczny obraz roku 2022" - tak wyglądała dzisiejszaaudycja Magdaleny Ogórek w Radiu Opole. Redaktor Ogórek… » więcej 2022-12-29, godz. 16:00 Debata o innowacjach w gospodarce Czy innowacje napędzają opolską gospodarkę? Jak można je skutecznie wspierać. Jaki jest zakres i forma tego wsparcia środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej?… » więcej 2022-12-28, godz. 16:00 Poseł Katarzyna Czochara: rok 2022 rokiem pełnym wyzwań -To był trudny rok po wieloma względami. Myślę, że dla każdego z nas. Kiedy wydawało nam się, że mamy za sobą jeden z większych problemów, czyli pandemię… » więcej 2022-12-28, godz. 17:05 Piotr Gociek podsumowuje mijający rok 2022. "Co tam panie w polityce", tym razem także o nauce i kulturze Polityka globalna i krajowa, świat nauki i techniki, a także kultura i sport - redaktor Piotr Gociek przygotował dla Państwa podsumowanie najważniejszych… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i… Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych… » więcej 2022-12-23, godz. 18:00 Urszula Posmyk o tym, jak się nie dać grypie i jej nie bagatelizować Mamy do czynienia z dużym wzrostem zakażeń wirusem grypy, zarówno w kraju, jak i w regionie, a okazuje się, że zahamowanie tego wzrostu jest tylko w naszych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »