Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna…
2021-12-27, 08:46 Autor: Joanna Matlak

Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać światełka w tunelu"

Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać światełka w tunelu"
- Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką średnią wojewódzką - mówił w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski z którym rozmawialiśmy o najnowszej prognozie matematyków dotyczącej rozwoju epidemii w regionie. Sytuacja epidemiologiczna w województwie opolskim, a konkretnie w Opolu, jest najgorsza w Polsce. Jednak w porównaniu do ubiegłego tygodnia liczba nowych pacjentów zmniejszyła się o około jedną czwartą.
- Jako województwo jesteśmy na trzecim miejscu, a więc na podium, ale schodzimy z niego. Oby to zejście było jak najszybsze i spowodowało jak najmniejszą liczbę zakażeń – dodał wojewoda.

Jak dodał nasz gość, ze względu na zwiększoną mobilność ludności podczas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku można spodziewać się wzrostu liczby nowych przypadków w ciągu najbliższych 2-4 tygodni.

- Mamy światełko w tunelu. Prognozy matematyków, które zostały opracowane 24.12 to właśnie światełko w tunelu. W ujęciu powiatowym właściwie we wszystkich powiatach następuje wypłaszczenie epidemii z powolnym symptomem spadkowym. Nie chwalmy dnia przed zachodem, słońca. Miałem obawy czy to upubliczniać, bo nie chciałbym, żeby te dane uśpiły naszą czujność czy rozleniwiły w stosowaniu dezynfekcji, maseczek i zachowaniu dystansu, ale postanowiłem, że skoro wszystko publikuję to również i to będzie publikowane - mówił wojewoda Kłosowski.

- Mieszkańcy województwa to rozsądni ludzie i zachowują się odpowiedzialnie, każdy z tje prognozy na pewno wyciągnie odpowiednie wnioski, żebyśmy wyszli spokojnie z Delty i spokojnie patrzyli co będzie z Omikronem - mówił nasz gość.

Wojewoda podzielił się także swoimi obawami. – Schodząca, wypłaszczająca się Delta, będzie się wypłaszczała powoli i to już wiemy, to będzie powolne. To oznacza, że będziemy mieli przez długi czas zajęte łózka w szpitalach. I ta długo wypłaszczająca się Delta przy wysokim poziomie hospitalizacji może natrafi na Omikrona, który spowoduje jeszcze większe nasycenie szpitali chorymi; to jest ta moja obawa – mówił Sławomir Kłosowski.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »