Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2021-12-16, 12:11 Autor: Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym

Wojciech Jakóbik, Magdalena Ogórek [źródło: http://pl.gravatar.com/wojtekjakobik]
Wojciech Jakóbik, Magdalena Ogórek [źródło: http://pl.gravatar.com/wojtekjakobik]
Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego; czy może zabraknąć prądu i co wtedy robić?
- W mediach pojawiły się informacje o spotach telewizyjnych, wyświetlano je w Austrii i Niemczech, a ostrzegały one przed blackout'em i radził co zrobić gdy zabraknie prądu. Czy jako Polska mamy się czego bać? Przecież jesteśmy w europejskiej sieci przesyłowej i takie sytuacje, że prądu brakuje, zdarzają się - mówiła redaktor Magdalena Ogórek.

- To się zdarza, ale do blackoutu w Polsce już dawno nie doszło - odpowiada Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl. - Mamy czasowe wyłączenia trwające kilkanaście minut, one zdarzają się w niektórych miejscach w Polsce. To są usterki, które powodują przerwy w dostawie energii, ale sam "blackout" oznacza "zaciemnienie", to jest zdarzenie niespodziewane, występujące na dużym obszarze. Energii są pozbawione całe miasta, jest paraliż komunikacyjny i gospodarczy. Mamy kryzys energetyczny i energi brakuje w całej UE - mówił Jakóbik.

- Dlaczego tak jest? - pytała redaktor Ogórek.

- Gospodarka odbija się po spowolnieniu aktywności w związku z poprzednią falą koronawirusa. W poprzednim roku mieliśmy duże spowolnienie gospodarcze z powodu obostrzeń, potem nagle ta aktywność wzrosła dzięki szczepionkom i znoszeniu restrykcji. Szybko wzrosło zapotrzebowanie dosłownie na wszystko i czasami produkcja nie nadąża - mówił Jakóbik.

- To nie znaczy, że na pewno się coś wydarzy, ale "przezorny zawsze ubezpieczony" i w Niemczech czy Austrii pojawiają się sugestie co robić na wypadek blackout'u. Polska też ma taki plan, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest do tego zobowiązane gdyby wystąpił jakiś problem - mówił Jakóbik.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »