Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich…
2021-12-14, 17:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
- Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem Rosji na Ukrainę - powiedział korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz pytany o stosunki Polski z Niemcami po zmianie na stanowisku kanclerza.
Przerwanie dokończenia tej inwestycji mogło by nastąpić tylko chyba gdyby zapadło się dno Bałtyku - stwierdził Piotr Cywiński.
- Sholtz jest tzw późnym wnukiem Schroedera i nie należy się spodziewać przełomu - uważa Cezary Gmyz. - O Schroederze mówiło się, że jest towarzyszem Moskwy.

W programie senator Jan Libicki mówił o o moralności w polityce w kontekście zawirowań politycznych wokół marszałka Tomasza Grodzkiego i wiceministra Łukasza Mejzy.

- Pan Mejza dostał się do Semu z listy PSL Koalicji Polskiej i warto by zbadać, jak on na tej liście się znalazł i czy już wtedy była wiedza o jego działalności - powiedział senator Libicki. - Wydaje mi się, że dosyć długo trwa wyjaśnianie sprawy, czy jest winien, czy nie. Bo jeśli dysponuje się odpowiednimi służbami, rządzi się 6 lat, to sprawdzenie nie powinno trwać dłużej niż tydzień - dodał. Powiedział także o sprawie marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. - Marszałek Borusewicz nie nadał biegu sprawie uchylenia mu immunitetu z przyczyn formalnych. Ja na miejscu marszałka Grodzkiego zrzekłbym się immunitetu, bo jeśli ktoś tego nie robi to w części opinii publicznej może pojawić się przekonanie, że za immunitetem się chowa.

Gościem programu "Spięcie" był także eurodeputowany dr Jacek Saryusz Wolski eurodeputowany o tym, jak w ostatnich latach zmieniła się Unia Europejska i w którą stronę te zmiany zmierzają.

- To nie jest ta sama Unia, do której wstępowaliśmy. W niektórych obszarach jest zaprzeczeniem tego, czym była. Zaprzeczyła głównej idei, która legła u podstaw, czyli pokojowej współpracy, żeby uniknąć i zaprzeczyć tragediom i dramatom II Wojny Światowej. Unia traci swój charakter demokratyczny - powiedział eurodeputowany dr Jacek Saryusz Wolski.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »