Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska…
2021-12-14, 08:59 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście

Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście
- Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza - powiedział Sebastian Smoliński, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola.
Okazało się jednak, że dzisiaj (14.12) nie jest tak źle, jak zapowiadano. Mżawka sprawiła, że jakość powietrza poprawiła się.

- Nastąpiło zmniejszenie zapylenia przez strącenie związków pyłów zanieczyszczeń. Jest to lepsze dla nas, jeśli chodzi o oddychanie, ale w przyrodzie nic nie ginie. To co zostało strącone trafia na grunt - zaznaczył.

W stolicy regionu, podobnie jak w całym kraju trwa liczenie tzw. kopciuchów, czyli starych pieców, które w wyniku procesu spalania emitują zanieczyszczenie do powietrza.

1 lipca wprowadzono obowiązek zgłoszenia źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- Na ten moment mieszkańcy złożyli1450 deklaracji. Według wstępnych naszych szacunków w Opolu jest do likwidacji 5600 pieców. W ciągu dziesięciu ostatnich lat w stolicy regionu przyznano 2450 dotacji do wymiany pieca na ekologiczny - zaznaczył zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska. Pokreślił, że deklarację można złożyć papierowo w urzędzie lub elektronicznie, bez wychodzenia z domu. Deklaracja jest krótka i prosta do wypełnienia, podpisuje się ją podpisem kwalifikowanym.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o ochronie dzikich zwierząt mieszkających w mieście.

Chronione są jeże. Na terenach zielonych ustawiane są domki dla jeży, żeby mogły w nich zimować. Specjalnie nie wywozi się też wszystkich liści, tworzone są z nich kopczyki, w których jeże mogą przetrwać zimę. Dla ptaków ustawiane są karmniki, dla owadów hotele.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »