Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu…
2021-12-06, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu wyborczego

Janusz Kowalski
- Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem decyzję polskiego rządu - powiedział poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Przypomniał, że państwo polskie przeznacza na naukę języka niemieckiego, jako języka mniejszości w Polsce 236 mln zł, a na naukę języka polskiego i wsparcie Polaków za granicą przeznacza 133 mln zł.
- To ma szczęście decyzją rządu zmieniamy. Państwo niemieckie przeznacza 0 zł. na naukę języka polskiego dla Polaków. Od 30 lat RFM gwałci prawa mniejszości polskiej i Polaków - wyjaśniał poseł Kowalski.
W 2022 roku 39 mln zł będzie przesunięte z finansowania nauki j. niemieckiego dla mniejszości na finansowanie nauki j. polskiego np. w Niemczech a w 2023 ta pula wyniesie 119 mln zł.
- Polskie państwo nie może finansować nauki niemieckiego na poziomie prawie ćwierć miliarda złotych, kiedy państwo niemieckie nie finansuje w żaden sposób nauki języka niemieckiego - argumentował poseł Janusz Kowalski.

Kolejnym elementem dotrzymywania obietnic wyborczych jest, jak mówi gość Radia Opole, zamiar złożenia projektu ustawy opartego o projekt PiS z 2004 o odebraniu przywileju zwolnienia z progu wyborczego Mniejszości Niemieckiej.

- Jestem przekonany, że to jest ostatnia kadencja pana Ryszarda Galli jako posła z list Mniejszości Niemieckiej. Jest on w istocie przybudówką Platformy Obywatelskiej, jeśli chce, niech startuje z ich list. Nie może być tak, że państwo polskie będzie tolerować sytuację, że MN ma jakiś przywilej nieuprawniony, a niemieckie państwo nawet nie uznaje mniejszości polskiej - powiedział poseł Solidarnej Polski.

W 2007 roku rząd Jarosława Kaczyńskiego odrzucił propozycję Ligi Polskich Rodzin, która wnosiła o objęcie mniejszości narodowych progiem wyborczych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanęło wtedy na stanowisku, że: "mogłoby to istotnie pogorszyć międzynarodowy wizerunek Polski, a tym samym wpłynąć negatywnie na warunki realizacji najważniejszych założeń polskiej polityki zagranicznej. Przede wszystkim miałoby jednak negatywne konsekwencje dla sytuacji Polonii i Polaków w Niemczech, gdzie już od wielu lat strona polska zabiega o bardziej efektywną realizację praw osób polskiego pochodzenia.

- To znakomity argument za tym, żeby ten przywilej wyborczy uchylić. Jesteśmy 14 lat później, rządziła przez 8 lat Platforma Obywatelska i PSL, rządzi 6 lat zjednoczona prawica i Niemcy nawet o milimetr nie posunęli się do przodu w szanowaniu organizacji polonijnych - wskazywał poseł. - Skoro po polskiej stronie przez 30 lat była dobra wola, rozmowy ze strony niemieckiej była buta, pycha i arogancja. Odpowiedzią polskiego państwa musi być przywrócenie symetrii. Tyle praw dla mniejszości niemieckiej w Polsce ile dla mniejszości polskiej w Niemczech.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »