Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach…
2021-12-02, 08:49 Autor: Joanna Matlak

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym

Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym
- Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe życie i tak jak w świecie realnym czyha na nas dużo zagrożeń - mówiła w Porannej Loży Radiowej asp. Agnieszka Nierychła, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
Przedstawicielka opolskiej policji przestrzegała dziś słuchaczy by byli bardziej czujni kupując przez internet.

- Kupując na portalach internetowych czy aukcjach logujmy się do sieci osobistej, własnej, a nie ogólnodostępnej. Jeśli jedziemy autobusem czy pociągiem w długą trasę to oczywiście łączmy się i korzystajmy, ale nie róbmy płatności - mówiła asp. Nierychła.

- Sprawdzajmy detale. Jeśli logujemy się na stronę banku upewnijmy się, że w adresie jest „zamknięta kłódka”, że nie ma dodatkowych kropek, kresek, bo to może nie być strona banku na który chcieliśmy się zalogować – przestrzegała policjantka.

- Upewnijmy się, że to sprawdzony sprzedawca, że ma jaką historię w internecie, że ma pozytywne komentarze, jeśli ma ich zbyt mało bądź wcale to powinno wzbudzić czujność – dodała aspirant. - Zwracajmy uwagę podczas zakupów na formę płatności jaką preferuje sprzedawca. Jeśli nie ma możliwości zapłaty przy odbiorze, jeśli nie ma możliwości otwarcia przesyłki przy dostawcy to należy uważać.

- Nie wchodźmy też w linki, które podsyła nam sprzedający. Często mamy oszustwa, które polegają, że osoba zainteresowana kupnem, podsyła nam linki na komunikatorach, mówiąc, że po kliknięciu szybko dostaniemy pieniądze na konto odezwie się do nas kurier, on wszystko spakuje i przywiezie – mówiła Nierychła.

Aspirant Nierychła przestrzegała też przed ulicznymi zbiórkami pieniędzy czy fałszywymi akcjami charytatywnymi, których w okresie przedświątecznym jest więcej.

- Sprawdzajmy identyfikator, wolontariusz powinien mieć taki identyfikator "na widoku" - mówiła Nierychła.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »