Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego…
2021-11-30, 17:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zbrojne

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
- W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić Niemców to ich kraj, ich rzecz - powiedział w magazynie publicystycznym "Spięcię"Piotr Cywiński, dziennikarz, publicysta i wieloletni korespondent w Niemczech. Skomentował w ten sposób zawiązanie koalicji po wyborach parlamentarnych, które w Niemczech odbyły się jesienią.
- Nowy kanclerz Olaf Sholtz jest z SPD, jest byłym ministrem finansów w gabinecie Angeli Merkel. Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji należy do pozarządowej organizacji, której celem jest przekształcenie Unii Europejskiej w Europejskie Państwo Federalne. Opowiada się przeciw energetyce jądrowej i za przyśpieszeniem zamykania elektrowni węglowych. Mamy więc zarys tego, z czym będziemy skonfrontowani w polityce nowego rządu - mówił Piotr Cywiński.

Z kolei za wschodnią granicą też dzieje się sporo. Gościem redaktorów Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia był Ambasador Tomasz Szatkowski - stały przedstawiciel RP przy Radzie Północnoatlantyckiej NATO, Jan Malicki -  historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych, współorganizator a od 1990 dyrektor Studium Europy Wschodniej.

- Presja gazowa i ruchy wojsk w rejonie Ukrainy i presja na polską granicę są ze sobą powiązane - powiedział Ambasador Tomasz Szatkowski . - NATO, jeśli chodzi o naszą granicę, zachowało się tak jak je prosiliśmy, chodziło o pokazanie jedności. Sojusznicy analizują sytuację na wschodzie - dodał.
Zaznaczył scenariusz przedstawiony przez Ukrainę dotyczący agresji Rosji jest analizowany a koncentracja wojsk powoduje, że sytuacja jest poważna. Działania Rosji pokazują, że nie pozostawi Łukaszenki. Dla Polski ważna jest niezależność Białorusi, a scenariusz w którym Polska graniczy z Rosją nie tylko w obwodzie kaliningradzkim jest brany pod uwagę.

- Sądzę, że grożenie Ukrainie atakiem zbrojnym, to próba sił z zachodem a nie z Ukrainą. Rosja, gdyby uderzyła, byłaby w stanie zmiażdżyć Ukrainę. Poza tym, jak się chce zrobić niespodziewany napad, to się nie robi demonstracyjnego przesuwania wojsk - powiedział Jan Malicki -  historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych, współorganizator a od 1990 dyrektor Studium Europy Wschodniej.
- Wynikiem uderzenia na Ukrainę w 2014 roku jest przegrana Moskwy w walce o rząd dusz na Ukrainie.

W programie "Spięcie" poruszono także temat Chin.
- Jest dużo bardziej możliwy wybuch wojny między Chinami a Tajwanem niż kiedykolwiek w historii. Mówi także o tym premier Japonii - powiedziała Hanna Shen polska dziennikarka mieszkająca na Tajwanie, współpracująca w "Gazecie Polskiej", "Gazecie Polskiej Codziennie" i "Nowym Państwie".
Dochodzi już do nalotów na strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. Kilka tygodni temu były ćwiczenia Rosji i Chin wokół japońskich wysp. Okręty wojskowe nigdy do tej pory się tam nie pojawiały. Chiny są bardzo wojownicze, ostatnio to się pogłębiło. Czy wojna jest możliwa? Niektórzy analitycy mówią że tak, że może się to stać w 2025 roku - mówiła

Uniwersytetu Warszawskiego oraz Hanna Shen - polska dziennikarka mieszkająca na Tajwanie, współpracująca w "Gazecie Polskiej", "Gazecie Polskiej Codziennie" i "Nowym Państwie" - dodała.
Przywódca Chin dąży do połączenia Chin z Tajwanem nawet siłowo.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »