Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej…
2021-11-26, 13:15 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości Niemieckiej na przestrzeni 30 lat

Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej
- Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, z którym rozmawialiśmy o nowej koalicji rządzącej w Niemczech i postulatach zawartych w umowie koalicyjnej.
W Niemczech po wyborach powstała koalicja FDP-Zieloni-SPD. Nowym kanclerzem, który zastąpi Angelę Merkel ma zostać Olaf Scholz.

Rafał Bartek w trakcie rozmowy wspomniał, że uczestniczył w debacie organizowanej przez Fundację Friedricha Eberta w której brali udział politycy SPD.

- Ci politycy komentowali tę umowę koalicyjną w kontekście relacji polsko-niemieckich. Nie ma opisanego wprost, tak jak to było poprzednio, wsparcia dla mniejszości, ale ogólnie ta chęć wspierania mniejszości narodowych i etnicznych w samych Niemczech jest utrzymana. W innym aspekcie pojawia się zarys wsparcia dla takich inicjatyw jak Minority Safepack, która niestety na poziomie europejskim nie otrzymała wsparcia - mówił Rafał Bartek. - Ale rząd niemiecki widzi wsparcie dla tego kierunku - dodał.

- Z tej rozmowy wynikało też, że oni widzą ten kontekst (mniejszości red.) w kontekście praw człowieka i że dla nich to oczywistość. Ja zabierając głos powiedziałem, że widzę niebezpieczeństwo dla takiego sposobu myślenia, bo jeśli coś uznaje się za oczywistość to może "zginąć w tłumie" - zwrócił uwagę nasz gość.

Niemiecką umowę koalicyjną opatrzono zdaniem "Odważyć się na więcej postępu". I faktycznie niektóre postulaty można uznać za odważne bądź postępowe jak np. możliwość głosowania w wyborach od 16 roku życia, legalizacja marihuany czy zmiany w ustawie o obywatelstwie.

- To są partie, które raczej są wybierane przez młodszych obywateli. To właśnie chadecja wcześniej rządząca miała starszy elektorat, więc teraz widać ten wybieg w przyszłość - mówił Bartek.

- Jest też mowa o liberalizacji rynku pracy. To ogólny trend, który będzie się nasilał. Przemiany demograficzne, z którymi państwa sobie nie radzą, więc muszą się nastawiać na migrację. W ślad za tym idą pewne ułatwienia ale też kontrola tego procesu, bo to jest trend, który nie stopuje, a będzie się rozwijał.

W drugiej części programu nasz gość komentował pracę doktorską autorstwa dr Katarzyny Kownackiej, która pisała o determinantach poparcia dla mniejszości w latach 1990 - 2019 w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »