Rani Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały o oświadczeniu rady w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Radni Koalicji Obywatelskiej i radni klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego przygotowali poprawkę do tej uchwały.
Radni Opola zajmą się także podwyżkami cen biletów za przejazd autobusami MZK. Podwyżki biletów jednorazowych i krótkookresowych
wyniosą od 6-13%, jednorazowych i krótkookresowych
6-13%.
Gość Radia Opole tłumaczył, że podwyżki są pochodną drożejącego paliwa, wzrostu kosztów pracy i inflacji. Najpopularniejszy jednorazowy bilet zdrożeje o 40 groszy. Zaznaczył, że to nie jest tak, że miasto podnosi ceny nie dając nic w zamian.
- Opole ma jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce ze średnią wieku na poziomie około 5 lat, w przyszłym roku kupujemy autobusy elektryczne, mamy dynamiczną informację dla pasażera, w każdym autobusie jest wi-fi i stacje ładowania telefonów - wyliczał Łukasz Sowada.
W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat kolejnej podwyżki podatków gruntowych.
- Nikt nie lubi podnosić opłat dla mieszkańców, ale powód jest ten sam jak przy podwyżce cen biletów, czyli inflacji. Do tego doszedł Polski Ład, który zabiera z kas samorządów dochody bieżące. Związek Miast Polskich wyliczył, że Opole straci kilkadziesiąt miliomów złotych. Jest pytanie jak tę lukę załatać. Możemy ograniczać wydatki bieżące (oświata, pomoc społeczna, trzeci sektor). Chcemy zachować poziom życia, a podatek od nieruchomości wpływa bezpośrednio do naszego budżetu.
Opole chce za darmo przekazać samorządowi województwa grunt pod budowę biurowca urzędu marszałkowskiego.
- To wydatek inwestycyjny i to normalna procedura do jakiej dochodzi między jednostkami samorządu terytorialnego lub JSW a skarbem państwa.
Dowiedz się więcej na ten temat oglądając video nagranie rozmowy.