Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola…
2021-11-25, 09:14 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i podatków oraz podarowaniu gruntów dla UMWO

Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i podatków oraz podarowaniu gruntów dla UMWO
- Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą na najbliższych sesjach podejmowane lub też nie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola.
Rani Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały o oświadczeniu rady w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Radni Koalicji Obywatelskiej i radni klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego przygotowali poprawkę do tej uchwały.

Radni Opola zajmą się także podwyżkami cen biletów za przejazd autobusami MZK. Podwyżki biletów jednorazowych i krótkookresowych
wyniosą od 6-13%, jednorazowych i krótkookresowych
6-13%.

Gość Radia Opole tłumaczył, że podwyżki są pochodną drożejącego paliwa, wzrostu kosztów pracy i inflacji. Najpopularniejszy jednorazowy bilet zdrożeje o 40 groszy. Zaznaczył, że to nie jest tak, że miasto podnosi ceny nie dając nic w zamian.
- Opole ma jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce ze średnią wieku na poziomie około 5 lat, w przyszłym roku kupujemy autobusy elektryczne, mamy dynamiczną informację dla pasażera, w każdym autobusie jest wi-fi i stacje ładowania telefonów - wyliczał Łukasz Sowada.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat kolejnej podwyżki podatków gruntowych.
- Nikt nie lubi podnosić opłat dla mieszkańców, ale powód jest ten sam jak przy podwyżce cen biletów, czyli inflacji. Do tego doszedł Polski Ład, który zabiera z kas samorządów dochody bieżące. Związek Miast Polskich wyliczył, że Opole straci kilkadziesiąt miliomów złotych. Jest pytanie jak tę lukę załatać. Możemy ograniczać wydatki bieżące (oświata, pomoc społeczna, trzeci sektor). Chcemy zachować poziom życia, a podatek od nieruchomości wpływa bezpośrednio do naszego budżetu.

Opole chce za darmo przekazać samorządowi województwa grunt pod budowę biurowca urzędu marszałkowskiego.
- To wydatek inwestycyjny i to normalna procedura do jakiej dochodzi między jednostkami samorządu terytorialnego lub JSW a skarbem państwa.
Dowiedz się więcej na ten temat oglądając video nagranie rozmowy.

Zobacz także

2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej 2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »