Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach…
2021-11-22, 17:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych

Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych
- Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to wykonane i jak przez lata się to rozwijało, żebyśmy mogli bezpiecznie jeździć, to zaczyna to być bardzo ciekawe - Powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Prof. Sebastian Brol z Katedry Pojazdów Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, który prowadzi badania opon samochodowych.
Opony samochodowe składają się nie tylko z gumy, ale także z innych komponentów w tym elementów stalowych.

- Ja zajmuję się polem magnetycznym, które wytwarza się dookoła opony ze względu na te elementy stalowe, które się w niej znajdują. Ostatnio, po wielu latach stwierdziliśmy, że wraz ze zużyciem opony zmienia się rodzaj pola magnetycznego - powiedział o wynikach swoich badań gość Radia Opole. - Wykazaliśmy cechy charakterystyczne, jak to pole się zmienia od opon nowych, aż do porządnie zużytych. Możemy dzięki temu stwierdzić, czy opona nie została przebita, uszkodzona i czy nie była naprawiana - wyjaśniał prof. Brol.

Gość Radia Opole zasłynął w początkowej fazie pandemii w mediach tym, że stworzył dla studentów Politechniki Opolskiej zdalnym laboratorium.
- Taka była potrzeba. Studenci wyjechali, a trzeba było kontynuować ich nauczanie. Wykorzystaliśmy technologię internetu rzeczy, czyli wymiany informacji między urządzeniami, a także podgląd live z kamery - wyjaśnił działanie prof. Sebastian Brol.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »