Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę…
2021-11-15, 10:54 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej

Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i reakcjach na tą sytuację za granicą
Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską granicę i reakcjach na tą sytuację za granicą. - To nie jest tylko sprawa Polaków ale i całej Unii Europejskiej – mówił gość Radia Opole i dodał, że cieszy dzisiejsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.
Poseł Kostuś zwrócił uwagę, że potrzebne jest też wsparcie Stanów Zjednoczonych jako sojusznika i partnera NATO.

- Z kolei w tym wymiarze wewnętrznym niepokoi mnie, że obóz Zjednoczonej Prawicy nie bardzo chce, mówiąc dyplomatycznie, współpracować z opozycją. Większość Polaków chce by opozycja współpracowała i my też tego chcemy i od wielu miesięcy to powtarzamy. Ale premier nie bardzo tego chce i musimy to zmienić, bo tylko razem i zjednoczeni możemy skutecznie działać – mówił poseł KO.

Naszemu gościowi przypomnieliśmy głosowanie nad budową muru na granicy i wskazaliśmy jak głosowały inne kraje jak Litwa i Łotwa. Łotewscy parlamentarzyści w tej sprawie byli jednogłośni, na Litwie tylko jeden był przeciw, a w Polsce blisko 180 posłów sprzeciwiło się budowie zapory, w tym posłowie KO.

- Na Litwie podobnie jak u nas wprowadzono stan wyjątkowy, zgoda, ale dopuszczono organizacje pozarządowe, humanitarne oraz dziennikarzy. A dlaczego my bazujemy na przekazie Ministerstwa Obrony Narodowej?

- To są poważne sprawy, a tę wojnę informacyjną niestety wygrywa Moskwa i Mińsk, bo przekaz jest jednostronny i tendencyjny i niesprawiedliwy – dodał.

- Co do muru to jestem i byłem za tym, żeby granicę uszczelnić, mur jest potrzebny, ale nie ma zgody na to by gigantyczne środki, bo 1,7 mld złotych było poza jakąkolwiek kontrolą – mówił poseł Kostuś.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »