Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę…
2021-11-15, 10:54 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej

Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i reakcjach na tą sytuację za granicą
Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską granicę i reakcjach na tą sytuację za granicą. - To nie jest tylko sprawa Polaków ale i całej Unii Europejskiej – mówił gość Radia Opole i dodał, że cieszy dzisiejsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.
Poseł Kostuś zwrócił uwagę, że potrzebne jest też wsparcie Stanów Zjednoczonych jako sojusznika i partnera NATO.

- Z kolei w tym wymiarze wewnętrznym niepokoi mnie, że obóz Zjednoczonej Prawicy nie bardzo chce, mówiąc dyplomatycznie, współpracować z opozycją. Większość Polaków chce by opozycja współpracowała i my też tego chcemy i od wielu miesięcy to powtarzamy. Ale premier nie bardzo tego chce i musimy to zmienić, bo tylko razem i zjednoczeni możemy skutecznie działać – mówił poseł KO.

Naszemu gościowi przypomnieliśmy głosowanie nad budową muru na granicy i wskazaliśmy jak głosowały inne kraje jak Litwa i Łotwa. Łotewscy parlamentarzyści w tej sprawie byli jednogłośni, na Litwie tylko jeden był przeciw, a w Polsce blisko 180 posłów sprzeciwiło się budowie zapory, w tym posłowie KO.

- Na Litwie podobnie jak u nas wprowadzono stan wyjątkowy, zgoda, ale dopuszczono organizacje pozarządowe, humanitarne oraz dziennikarzy. A dlaczego my bazujemy na przekazie Ministerstwa Obrony Narodowej?

- To są poważne sprawy, a tę wojnę informacyjną niestety wygrywa Moskwa i Mińsk, bo przekaz jest jednostronny i tendencyjny i niesprawiedliwy – dodał.

- Co do muru to jestem i byłem za tym, żeby granicę uszczelnić, mur jest potrzebny, ale nie ma zgody na to by gigantyczne środki, bo 1,7 mld złotych było poza jakąkolwiek kontrolą – mówił poseł Kostuś.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »