- To kontynuacja poprzednich badań, których celem było wprowadzenie Global Studies, specjalność na dwóch kierunkach studiów. W tym sensie jest to kontynuacja tych działań - wyjaśnił prof. UO Minkner.
Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Warszawskich. - Chodzi o to, aby nowy przedmiot nie był tworzony w zaciszu domowym, ale żeby go skonfrontować z doświadczeniami tych, którzy rzeczywiście te doświadczenia mają a Islandia, jest jednym z najlepszych miejsc, żeby to zrobić - powiedział prof. UO Kamil Minkner.
Efektem badań islandzkich doświadczeń będzie publikacja.
- Będzie to podręcznik do zrównoważonego rozwoju z perspektywy nauk politycznych. Takiego podręcznika jeszcze nie ma. Zamierzamy, aby to był maksymalnie nowoczesny podręcznik. Nie po prostu zbiór rozdziałów, ale będzie to multimedialne, z ramkami, przykładami, QR kodami, które będą odsyłać np. do reportażu nakręconego specjalnie na potrzeby podręcznika na temat na przykład zrównoważonego rybołówstwa.
W Popołudniowej Loży Radiowej opowiadał także o tym, że Islandia jest pierwszym krajem europejskim, w którym kobiet w parlamencie jest więcej niż mężczyzn, jest krajem który jest w pierwszej piątce krajów z najwyższym czynnikiem rozwoju społecznego.
- Tam się między innymi, oprócz dochodu narodowego mierzy oczekiwaną długość życia i oczekiwaną długość edukacji.
Więcej o zrównoważonym rozwoju w Islandii i badaniach opolskich politologów znajdziesz w filmie powyżej!