Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii…
2021-11-04, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego
- Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Dziękuję bardzo serdecznie Radiu Opole, które włączyło się w prośbę do środowiska medycznego, publikowało mój apel na antenie i komunikatorach elektronicznych - dodał.

- Bardzo serdecznie dziękuję tym osobom, które już się zgłosiły. Mam nadzieję, że już za chwilę będziemy mogli zakomunikować województwu opolskiemu, że za chwilę uruchamiamy szpital tymczasowy w pełni.
Wojewoda opolski dodał, że cały czas utrzymywany jest bezpieczny bufor miejsc respiratorowych i łóżkowch.

- Będziemy analizować skokowy wzrost zachorowań w ostatnich dniach października, z piątku na sobotę, po którym nastąpiło przedziwne wyciszenie - zaznaczył Sławomir Kłosowski.

Dodał on, że województwo otwiera kolejne miejsca dla pacjentów z covid. Jutro (5.11) będziemy mieli 254 miejsca. W pierwszej kolejności łóżka będą uruchamiane w szpitalu tymczasowym. Jeśli uda się uruchomić go w pełni, to szpital MSWiA w Opolu uruchomi miejsca dla pacjentów z covid 9. listopada. Jeśli szpital tymczasowy nie będzie w pełni uruchomiony to szpital MSWiA będzie mógł przyjmować pacjentów z koronawirusem od jutra (5.11).

W przyszłym tygodniu prace wznowi zespół analityków ds modelowania matematycznego rozwoju pandemii, który modeluje poszczególne powiaty.

- W porównaniu do trzeciej fali mamy znacznie mniej przypadków wymagających leczenia respiratorem, przebieg choroby jest więc znacznie lżejszy. To efekt szczepień. Około 80% pacjentów covidowch to osoby niezaszczepione. Liczba osób przebywająca pod respiratorami niezaszczepionych jest miażdżąco większa w stosunku do zaszczepionych. Przebieg choroby, pacjenta zaszczepionego, nawet jeśli wymaga leczenia respiratorem jest w miarę stabilny. Osoby niezaszczepione pod respiratorem są trudne do opanowania, bardzo niestabilne.

W przyszłym tygodniu wznowi także pracę zespół doradców wojewody ds. antycovidowych.

W internetowej części rozmowy wojewoda Kłosowski powiedział, że kolejność uruchamiania łóżek covidowych w szpitalach covidowych jest odwrotna do tego jak były szpitale przywracane do normalnego funkcjonowania po 3 fali. Wyjątkiem jest szpital MSWiA w Opolu, ponieważ w mieście i powiecie opolskim jest duża liczba zachorowań.

- Po co wozić pacjentów do innego powiatu, skoro można się nimi zaopiekować na miejscu, czyli w Opolu. Dziękuję także panu dyrektorowi Kończyle ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Wiemy o ogromnych zasługach kadry tego szpitala. Mają ogromne, bezcenne doświadczenie w skali kraju a na pewno województwa - powiedział wojewoda opolski.

Doświadczenie tego szpitala na razie nie jest wykorzystane, będzie kiedy zajętość będzie postępowała. Brane jest też pod uwagę to, że trzeba zapewnić opiekę pacjentom z innymi schorzeniami, a szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest duży z wieloma specjalistami.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »