Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej…
2021-10-28, 09:57 Autor: Joanna Matlak

Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ-u

Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ-u
- Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów, senatorów, mamy nadzieje, że nasz apel, a właściwie głos rozpaczy zostanie usłyszany i potraktowany w całej powadze sytuacji – mówiła w Porannej Loży Radiowej Zuzanna Donath – Kasiura, wicemarszałek województwa o apelu jaki podjęli radni sejmiku. Chodzi o stworzenie tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia.
- Samorząd województwa od początku pomagał służbie zdrowia. Mieliśmy świadomość, że w sytuacji pandemicznej najważniejsze by mieszkańcy byli „zaopiekowani” - podkreślił nasz gość.

- Jak tylko było to możliwe, przeznaczaliśmy środki europejskie na pomoc szpitalom wacle z COVID-19. W ubiegłym roku było to 37,5 mln złotych, które przeznaczyliśmy na zakup sprzętu, dostosowanie budynków, zakupiliśmy ogromną ilość środków higieny osobistej – mówiła wicemarszałek.

- Ta tarcza to ma być działanie systemowe, wypracowane na poziomie rządu. Branże, które w czasie pandemii nie mogły normalnie funkcjonować otrzymały bezzwrotną pomoc w postaci tarcz, jednostki ochrony zdrowia jej nie otrzymały a przecież od początku są na tej pierwszej linii walki – dodała Zuzanna Donath-Kasiura.

- Na działania covidowe pieniądze były, ale one spowodowały że jednostki nie mogły świadczyć tych usług, które miały zakontraktowane. Musiały wypełniać inne wymogi, które zostały im narzucone - wyjaśniła.

- Część jednostek szpitalnych aby zachować płynność finansową pobrała zaliczkę w wysokości 1/12 kontraktu by moc normlanie funkcjonować, a teraz nie dość, że nie otrzymały tarczy to są zmuszone „oddać" te pieniądze których nie wykorzystały - podkreślłia wicemarszałek.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »