- Wskaźnik liczby lekarzy w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest jednym z najniższych w kraju, stąd utworzenie kierunku lekarskiego wychodzi na przeciw potrzebom - dodał wiceminister.
Wiceminister Bromber gości dzisiaj (22.10) na Opolszczyźnie, spotka się z władzami Uniwersytetu Opolskiego oraz z przedstawicielami samorządu pielęgniarek i położnych.
W poniedziałek odbędzie się kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia.
- To kolejne działanie jeżeli chodzi o podejmowanie dialogu. Odbywają się także indywidualnie spotkania z przedstawicielami samorządów poszczególnych zawodów medycznych. Celem nadrzędnym jest wzrost wynagrodzenia minimalnego. Pamiętajmy, że na przestrzeni ostatnich lat lokowano dodatkowe środki w infrastrukturze, sprzęcie i potencjale medycznym - powiedział wiceminister Bromber.
- Położyliśmy na stole 6 mld zł. na pół roku. To wzrost wynagrodzenia dla pielęgniarki ze średnim wykształceniem o 1333 zł. dla opiekuna medycznego o 900 złotych od lipca przyszłego roku. To zostało odrzucone. Zadajemy sobie pytanie dlaczego - przypomniał Piotr Bromber.
Na poniedziałkowym spotkaniu Zespołu Trójstronnego zostanie przeanalizowany efekt już obowiązujących przepisów ustawy, która weszła. Dokonana będzie też analiza propozycji komitetu protestacyjnego, następnie propozycja Ministerstwa Zdrowia dot. wzrostu wynagrodzeń.
Rozmawialiśmy także o aktualnej sytuacji pandemicznej i tym, kiedy będą wprowadzone restrykcje.
- Działania będą podejmowane adekwatnie do liczby zakażeń. Warto jeszcze cały czas przypominać o przestrzeganiu podstawowych zasad: dezynfekcja, dystans, maseczka.
Jeśli chcesz mieć wpływ na liczbę zakażeń, to przestrzegaj tych podstawowych zasad. Każdy z nas ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego swoje i swoich bliskich - przypomniał wiceminister.
Pytany o wprowadzenie obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych powiedział:
- Cały czas kwestia zaszczepienia jest kwestią wyboru i edukacji. Prowadzenia dyskusji z tymi, którzy są przeciwko, z tymi którzy mają wątpliwości - podkreślał Piotr Bromber.
W internetowej części rozmowy prosił, aby nie czerpać wiedzy z internetu tyko porozmawiać z lekarzem, opierać się na wiedzy naukowej, wierzyć nauce, oddzielać nieprawdziwe informacje od prawdziwych. Wiceminister zwrócił też uwagę na to, że studenci kierunków medycznych powinni też potrafić kształtować relacje i komunikować się.
- Studenci artykułują duża potrzebę, by komponent uczenia o relacjach się pojawiał - powiedział gość Radia Opole.
Chodzi o relacje lekarz-pacjent, ale też między lekarzem a innymi pracownikami ochrony zdrowia.
- Komunikacja w ochronie zdrowia to bardzo ważny komponent. Niektóre uczelnie już to realizują, w przyszłym tygodniu mamy spotkanie z rektorami uniwersytetów medycznych i ten temat chcemy przedyskutować.