Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o wizycie na…
2021-10-22, 09:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o wizycie na Wydziale Lekarskim UO, pracach zespołu trójstronnego i pandemii

Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o rozwoju Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie
- Powstanie Wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim to jedna z istotniejszych rzeczy, która się wydarzyła w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o ochronę zdrowia dlatego, że województwo opolskie, ma duży problem, jeśli chodzi o potencjał ludzki - powiedział w Porannej Loży Radiowej wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
- Wskaźnik liczby lekarzy w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest jednym z najniższych w kraju, stąd utworzenie kierunku lekarskiego wychodzi na przeciw potrzebom - dodał wiceminister.

Wiceminister Bromber gości dzisiaj (22.10) na Opolszczyźnie, spotka się z władzami Uniwersytetu Opolskiego oraz z przedstawicielami samorządu pielęgniarek i położnych.

W poniedziałek odbędzie się kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia.
- To kolejne działanie jeżeli chodzi o podejmowanie dialogu. Odbywają się także indywidualnie spotkania z przedstawicielami samorządów poszczególnych zawodów medycznych. Celem nadrzędnym jest wzrost wynagrodzenia minimalnego. Pamiętajmy, że na przestrzeni ostatnich lat lokowano dodatkowe środki w infrastrukturze, sprzęcie i potencjale medycznym - powiedział wiceminister Bromber.

- Położyliśmy na stole 6 mld zł. na pół roku. To wzrost wynagrodzenia dla pielęgniarki ze średnim wykształceniem o 1333 zł. dla opiekuna medycznego o 900 złotych od lipca przyszłego roku. To zostało odrzucone. Zadajemy sobie pytanie dlaczego - przypomniał Piotr Bromber.

Na poniedziałkowym spotkaniu Zespołu Trójstronnego zostanie przeanalizowany efekt już obowiązujących przepisów ustawy, która weszła. Dokonana będzie też analiza propozycji komitetu protestacyjnego, następnie propozycja Ministerstwa Zdrowia dot. wzrostu wynagrodzeń.

Rozmawialiśmy także o aktualnej sytuacji pandemicznej i tym, kiedy będą wprowadzone restrykcje.

- Działania będą podejmowane adekwatnie do liczby zakażeń. Warto jeszcze cały czas przypominać o przestrzeganiu podstawowych zasad: dezynfekcja, dystans, maseczka.
Jeśli chcesz mieć wpływ na liczbę zakażeń, to przestrzegaj tych podstawowych zasad. Każdy z nas ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego swoje i swoich bliskich - przypomniał wiceminister.

Pytany o wprowadzenie obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych powiedział:
- Cały czas kwestia zaszczepienia jest kwestią wyboru i edukacji. Prowadzenia dyskusji z tymi, którzy są przeciwko, z tymi którzy mają wątpliwości - podkreślał Piotr Bromber.

W internetowej części rozmowy prosił, aby nie czerpać wiedzy z internetu tyko porozmawiać z lekarzem, opierać się na wiedzy naukowej, wierzyć nauce, oddzielać nieprawdziwe informacje od prawdziwych. Wiceminister zwrócił też uwagę na to, że studenci kierunków medycznych powinni też potrafić kształtować relacje i komunikować się.

- Studenci artykułują duża potrzebę, by komponent uczenia o relacjach się pojawiał - powiedział gość Radia Opole.
Chodzi o relacje lekarz-pacjent, ale też między lekarzem a innymi pracownikami ochrony zdrowia.
- Komunikacja w ochronie zdrowia to bardzo ważny komponent. Niektóre uczelnie już to realizują, w przyszłym tygodniu mamy spotkanie z rektorami uniwersytetów medycznych i ten temat chcemy przedyskutować.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »