Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany…
2021-10-20, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w województwie

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w województwie
- Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, były eurodeputowany. Skomentował w ten sposób wczorajszą debatę w PE.
- Widać było, że nie liczą się żadne argumenty merytoryczne, formalno-prawne. Chodzi o niewybredny polityczny atak na Polskę. To, że przywódca frakcji EPL, Niemiec, Manfred Weber będzie zachęcał i chwalił Polaków za to, że wychodzą na ulicę to rzecz niespotykana na skalę światową - dodał Sławomir Kłosowski i podkreślił, że odbiera to jako zachętę do konfrontacji ulicznej.

- W moim odczuciu Donald Tusk współpracuje z Weberem, który starał się bardzo nieelegancko zachowywać w tej debacie. To przekraczało granice dyplomacji, to były nieuzasadnione napaści. Chwała i wielkie podziękowania dla premiera Mateusza Morawieckiego za spokój i nieugiętość, bo kilka razy podkreślał, że nie ulegniemy szantażowi, nie damy się zastraszyć.

Wojewoda opolski podkreślił w rozmowie z Radiem Opole, że formalno-prawnie karty w tym sporze mamy najmocniejsze. Politycznie przewagę mają Europejska Frakcja Ludowa.

- Parlament Europejski na szczęście nie decyduje o wypłacie pieniędzy dla Polski. Decyduje Komisja Europejska i Rada Europejska. Rezolucja PE, która ma zostać przyjęta...umówmy się, nie jedną rezolucję Parlament Europejski przyjął, i nie jedna była tylko odnotowana i przechodziła do historii i mam nadzieję, że teraz też tak będzie - powiedział wojewoda Kołosowski.

Rozmawialiśmy także o sytuacji pandemicznej w województwie opolskim.
W poniedziałek odnotowano 22 nowych zachorowań, we wtorek już 51.

- Niestety idzie to szybko. Sytuacja jest non stop monitorowana. Jeżeli chodzi o hospitalizacje, to mamy 102 miejsca w szpitalu tymczasowym, z tego zajętych jest 43. To wzrost o 11 hospitalizacji w stosunku do ubiegłego tygodnia - poinformował.

- Dla nas najważniejszą informacją do podejmowania decyzji jest liczba zajętych łóżek w szpitalu, a nie liczba zakażeń. Na 24 uruchomione respiratory (z ponad stu będących w dyspozycji województwa) zajętych jest 7 w tym 6 przez osoby niezaszczepione.

Wojewoda Kłosowski po raz kolejny zaapelował o szczepienia. Ostatnio w czasie szczepień przy szesnastu parafiach zaszczepiło się 300 osób, to pokazuje wzrost zainteresowania, bo na przykład w czasie festiwalu ze szczepienia skorzystało kilkanaście osób.

- Dziękuję księdzu biskupowi, księdzom proboszczom. To są niekwestionowane autorytety w małych społecznościach. Ich głos jest ważny, dlatego te 300 osób zaszczepionych to dobry wynik.

- Cały czas obserwujemy sytuację na śląsku. W poprzedniej fali było tak, że kiedy tam rosła liczba zachorowań, przekładało się to na nas, zwłaszcza we wschodnich powiatach: Olesno, Strzelce Opolskie, Kędzierzyn-Koźle. Jeżeli 70% obecnego stanu łóżkowego będzie zajęte, to wtedy podejmę decyzję o uruchomieniu kolejnego szpitala kowidowego. Jeśli tempo wzrostu liczby zachorowań się utrzyma, to będzie to za dwa tygodnie. Niestety prognozy ministerstwa zdrowia mówią, że tempo będzie wzrastać.

Wojewoda opolski zapowiedział także, że będzie ponownie korzystał z analiz zespołu matematyków i analityków z Uniwersytetu Opolskiego, którzy w poprzedniej fali pandemii prognozowali jej przebieg w województwie opolskim.
- Zespół musi mieć materiał, dane trochę "groźniejsze", żeby móc wykonać prognozy - zaznaczył wojewoda.

Zobacz także

2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »