Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o…
2021-10-18, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz opieszałości we wpisaniu gmin do rejestru umożliwiającemu montaż dwujęzycznych tablic
- Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. W ten sposób odniósł się do krytyki jego osoby wypowiedzianej przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego.
- Uważam, że granica ma być szczelna, ale myślę, że nie w ten sposób. Są inne metody, które można by zastosować. To jest granica zewnętrzna Unii Europejskiej, ona powinna być wspólnie potraktowana - dodał poseł Galla. Dodał, że nierealne jest, żeby natychmiast postawić wielokilometrowy mur, to ogromne koszty.

- Sposób budowy, słyszymy, że odpowiedzialnym będzie MSWiA, a czuwać nad tym będzie CBA, żeby bez przekrętów ta inwestycja była wykonana, nie wierzę w to - powiedział gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o zwiększonym finansowaniu mniejszości narodowych i etnicznych z kasy państwa. W projekcie budżetu na przyszły roku zapisano blisko 2 mln zł więcej na ten cel.

- Dziękuję przedstawicielom rządu, a szczególnie przedstawicielom MSWiA, bo od wielu lat wskazywałem, że kwoty planowane dla mniejszości narodowych i etnicznych są niewystarczające. To decyzja MSWiA, aby powiększyć tę kwotę, bardzo pozytywnie przyjęta przez środowisko mniejszości i mam nadzieję, że w procedowaniu nad budżetem zostanie ona utrzymana - powiedział poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy także temat wyników kontroli NIK dotyczącej działalności organów administracji publicznej dotyczącej podtrzymywania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Wskazano w niej na nieprawidłowe działania MSWiA w zakresie dokonywania wpisów do Rejestru Gmin (od tego wpisu uzależniona jest m.in. możliwość wprowadzenia na terenie gminy dodatkowych nazw miejscowości w języku mniejszości narodowej). Nieprawidłowości dotyczyły m.in. wniosków gminy Strzelce Opolskie i Zawadzkie.

- Według mojej wiedzy miały pozytywną decyzję, pozostał tylko element wpisu do rejestru i przez kilkanaście miesięcy, tego wpisu nie dokonano i według mojej wiedzy dalej jest to chyba w procedowaniu. Padła deklaracja ze strony MSWiA, że lada moment wpis zostanie dokonany - zaznaczył poseł Galla. Dodał, że inne wnioski innych mniejszości zostały w międzyczasie uwzględnione i wpisane.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej 2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »