Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska…
2021-10-15, 10:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania "kopciuchów" w regionie od 2030 roku

Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania "kopciuchów" w regionie od 2030 roku
- W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim.
Samorząd województwa pracuje nad zmianą uchwały antysmogowej. Ma zostać wpisany zakaz używania kotłów pozaklasowych. Podobne zakazy wprowadziły już inne regiony. Na Śląsku i Podkarpaciu zakaz zacznie obowiązywać w styczniu przyszłego roku.
- Myślę, że mieszkańcy tych województw jednak dalej będą używać kopciuchów, bo one na pewno naturalnie nie skończyły jeszcze swojego żywota i trudno będzie je wyeliminować z różnych względów. Mieszkańcy nie chcą na to wydawać dodatkowych pieniędzy i nie stać ich na to - ocenił dyrektor Grabelus.
Dlatego, jak powiedział gość Radia Opola, zarząd regionu postanowił wyznaczyć odleglejszą datę wejścia w życie zakazu.

Zapisy zmiany uchwały antysmogowej były konsultowane. Niektóre samorządy wniosły w konsultacjach uwagi, prosiły o wyznaczenie jeszcze późniejszego terminu wejścia w życie. Z kolei część mieszkańców biorących udział w konsultacjach prosili o wprowadzenie zakazu kopciuchów wcześniej, bo już w 2024 roku.
- Przypuszczam, że to ci mieszkańcy, którzy w sąsiedztwie mają kopciucha, a oni sami już mają ekologiczne źródło ciepła.

Jak powiedział Manfred Grabelus zmiana uchwały antysmogowej może nastąpić do końca roku.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat sporu miasta Opole z firmą Remondis.
- Firma wniosła o zmianę pozwolenia na przetwarzanie i zbieranie odpadów poprzez dopisanie dwóch kodów odpadów komunalnych. To kody odpadów, z których można produkować paliwa alternatywne. - wyjaśnił dyrektor Manfred Grabelus.
Dodał, że obecnie postępowanie jest w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Decyzja SKO miała być wydana w połowie września, przesunięto jednak termin na grudzień.

Zobacz także

2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej 2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »