Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych…
2021-09-30, 16:06 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach

"Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" (30.09.2021)
Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku.
Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów, ciężarówek może wzrosnąć o1 mln 900tys. w 2023 r. – w porównaniu do standardowego rozwoju rynku sprzed wprowadzenia Pakietu Mobilności.
W przypadku scenariuszy zakładających restrukturyzację rynku i zmianę operacji przewoźników, należy się spodziewać około 1-1,1 mln dodatkowych przejazdów.
O pakiecie mobilności rozmawialiśmy w debacie "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa".
- To przerażająca wizja dla klimatu, dróg i przeciętnych zjadaczy, którzy czasami wybierają się w podróże - powiedział dr Jerzy Szteliga przedstawiciel OPZZ. Uważa on, że to "choroba" urzędników unii, którzy chcą wszystko regulować. W tym wypadku jest to przeregulowane.

- Widać, że UE oderwała się od społeczeństw - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Sprzeczność, to pierwsze co rzuca się w oczy. Ciężarówki będą emitowały CO2 przez regulacje wynikające z pakietu mobilności a unia przecież walczy z emisją spalin.

- Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze i to duże. Kraje UE chcą z tego "tortu transportowego" wziąć dla siebie jak najwięcej. Patrzę z przerażeniem na wszystkich od ochrony klimatu i powietrza, dlaczego jeszcze nie zajęli stanowiska w tej sprawie. Czas na całkowitą zmianę polityki transportowej w Europie - podkreslał Grzegorz Adamczyk wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w Opolu.

Dr ekonomii Artur Żurakowski przytoczył dane EUROSTATu. 70% całego transportu w Europie realizują polskie firmy. Z tego 55% to transport cross trade i kabotażowy.
- Wykonujemy ponad połowę transportu na poziomie UE, a zmiany zapisane w pakiecie mobilności mówią o tym, że kierowca raz na 8 tyg. musi wrócić do kraju i nie może spać w samochodzie. Mówi się o tym, że wzrośnie bardzo liczba kradzieży naczep i ładunków. Pracodawca będzie musiał zapłacić również za hotel kierowcy. To wpłynie koszty transportu.
Powinniśmy się przełożenia wzrostu tych kosztów na wzrost cen produktów, które przewozimy, a wszystko przewozimy - wyjaśnił dr Artur Żurakowski

Zobacz także

2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej 2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »