Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do…
2021-09-22, 11:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej

Henryk Lakwa o dołączeniu powiatu opolskiego do Aglomeracji Opolskiej
- Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa starosta opolski. Powiat opolski przyłączył się do Aglomeracji Opolskiej. Zabiegał o to już od dawna, ale poprzedni zarząd AO stał na stanowisku, że stowarzyszenie zrzesza jedynie gminy, a nie powiaty.
Powiat opolski jutro będzie podsumowywał projekt nazywany w skrócie e-usługi geodezyjne. - System już działa. Przez internet będzie można załatwić takie sprawy jak np. wypisy z rejestru gruntów, działki, wyrysy, mapy do celów projektowych. Korzystają z tego mieszkańcy województwa, ale mogą także korzystać inwestorzy, komornicy, instytucje, urzędy - wymieniał gość Radia Opole.

W systemie są informacje geodezyjne dotyczące całego województwa opolskiego. Powiat opolski był liderem tego projektu, czyli odpowiedzialny był za znalezienie firmy, która system wykona i koordynowanie udostępniania przez inne powiaty i gminy regionu informacji będących w ich zasobach.

Rozmawialiśmy także o tym, że powiat od września prowadzi szkołę podstawową. Nie jest to częste, bo powiaty odpowiadają za prowadzenie szkół ponadpodstawowych.
- Mieliśmy wolne piętro w budynku po gimnazjum w Niemodlinie, a stan budynku w którym kiedyś mieściła się szkoła podstawowa był fatalny - wyjaśnił starosta.

Zobacz także

2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »