Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje…
2021-09-17, 09:32 Autor: Joanna Matlak

Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic"

Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic"
- Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy o stan realizacji „Programu 100 obwodnic” W ramach programu na Opolszczyźnie powstaną cztery obwodnice: w Prudniku, Sidzinie, Lędzinach i właśnie w Brzegu.
W tej chwili trwają prace projektantów, którzy opracowują dokumentację przygotowawczą dla trzech inwestycji. Inwestycja w Brzegu ma już prawie gotowy STEŚ, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. - Celem tego etapu było wybranie rekomendowanego wariantu i dla niego wystąpiliśmy o wydanie decyzji środowiskowej do wójta Skarbimierza, bo jest to najdłuższy odcinek obwodnicy, która przebiega przez grunty Skarbimierza - mówił Pydych.

- Niestety pojawił się problem z decyzją środowiskową, ponieważ wójt Skarbimierza zawiesił postępowanie środowisko, wskazując że wariant jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ale prawodawstwo wyraźnie wskazuje, że w przypadku realizacji inwestycji opartej o specustawę, te rozwiązania nie muszą być z godny z miejscowym planem czy dokumentami planistycznymi gmin – mówił nasz gość.

– To może nieco opóźnić inwestycje, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Złożyliśmy zażalenie na przeciąganie postępowania przez wójta – dodał dyrektor Pydych.

W przypadku obwodnicy Prudnika i Sidziny podpisano umowę na przygotowanie STEŚ, a w przypadku Lędzin trwa jeszcze procedura przetargowa na jego przygotowanie. Zebranie dokumentacji może potrwać około 5 lat.

Naszego gościa pytaliśmy też o Strzelce Opolskie, które bardzo potrzebują obwodnicy, jednak znalazły się na liście rezerwowej w "Programie 100 obwodnic". - Bez wątpienia ta obwodnica jest potrzebna. Jak oddział zgłosiliśmy tę inwestycję do programu. Tam jest wysokie natężenie ruchu, w okolicach skrzyżowań i przejść dla pieszych są kolizje, a droga krajowa 94 stanowi alternatywę dla autostrady A4. Jeśli coś się dzieje na A4, to ruch jest przekierowany na DK94 - mówił nasz gość.

Co musiałoby się stać, że inwestycja mogła zostać zrealizowana?
- Program musiałby zostać zasilony dodatkowymi środkami albo musiałyby powstać oszczędności przy realizacji zadań z tej listy podstawowej.

Naszego gościa pytaliśmy też o to dlaczego GDDKiA w Opolu nie może się "zająć" budową obwodnicy południowej Opola i co w najbliższym czasie będzie się działo na A4 i innych miejscach.

Zobacz także

2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej 2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej 2021-10-11, godz. 17:20 Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa o srebrnej nagrodzie w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi ARGE i rozwoju… - Zachwyceni byli zrównoważonym rozwojem i perfekcyjnym dialogiem z mieszkańcami. Wizytujący naszą gminę chcieli zobaczyć, jak gmina się rozwija, a my… » więcej 2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »