Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje…
2021-09-17, 09:32 Autor: Joanna Matlak

Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic"

Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic"
- Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy o stan realizacji „Programu 100 obwodnic” W ramach programu na Opolszczyźnie powstaną cztery obwodnice: w Prudniku, Sidzinie, Lędzinach i właśnie w Brzegu.
W tej chwili trwają prace projektantów, którzy opracowują dokumentację przygotowawczą dla trzech inwestycji. Inwestycja w Brzegu ma już prawie gotowy STEŚ, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. - Celem tego etapu było wybranie rekomendowanego wariantu i dla niego wystąpiliśmy o wydanie decyzji środowiskowej do wójta Skarbimierza, bo jest to najdłuższy odcinek obwodnicy, która przebiega przez grunty Skarbimierza - mówił Pydych.

- Niestety pojawił się problem z decyzją środowiskową, ponieważ wójt Skarbimierza zawiesił postępowanie środowisko, wskazując że wariant jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ale prawodawstwo wyraźnie wskazuje, że w przypadku realizacji inwestycji opartej o specustawę, te rozwiązania nie muszą być z godny z miejscowym planem czy dokumentami planistycznymi gmin – mówił nasz gość.

– To może nieco opóźnić inwestycje, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Złożyliśmy zażalenie na przeciąganie postępowania przez wójta – dodał dyrektor Pydych.

W przypadku obwodnicy Prudnika i Sidziny podpisano umowę na przygotowanie STEŚ, a w przypadku Lędzin trwa jeszcze procedura przetargowa na jego przygotowanie. Zebranie dokumentacji może potrwać około 5 lat.

Naszego gościa pytaliśmy też o Strzelce Opolskie, które bardzo potrzebują obwodnicy, jednak znalazły się na liście rezerwowej w "Programie 100 obwodnic". - Bez wątpienia ta obwodnica jest potrzebna. Jak oddział zgłosiliśmy tę inwestycję do programu. Tam jest wysokie natężenie ruchu, w okolicach skrzyżowań i przejść dla pieszych są kolizje, a droga krajowa 94 stanowi alternatywę dla autostrady A4. Jeśli coś się dzieje na A4, to ruch jest przekierowany na DK94 - mówił nasz gość.

Co musiałoby się stać, że inwestycja mogła zostać zrealizowana?
- Program musiałby zostać zasilony dodatkowymi środkami albo musiałyby powstać oszczędności przy realizacji zadań z tej listy podstawowej.

Naszego gościa pytaliśmy też o to dlaczego GDDKiA w Opolu nie może się "zająć" budową obwodnicy południowej Opola i co w najbliższym czasie będzie się działo na A4 i innych miejscach.

Zobacz także

2021-10-21, godz. 11:08 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z europoseł PiS Beatą Kempą o debacie w Parlamencie Europejskiej… Nie milkną komentarze wokół debaty w Parlamencie Europejskim o Polsce i słów premiera Mateusza Morawieckiego, który wystąpił wczoraj w Parlamencie Europejskim… » więcej 2021-10-21, godz. 09:27 Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog o możliwym miejscy bitwy pod Byczyną, badaniach w katedrze i planach kolejnych… - Badania inwazyjne, które będą prowadzone przy okazji odkrywania tej części drogi na pewno odkryją więcej szczegółów - powiedziała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska… » więcej 2021-10-20, godz. 16:20 Violetta Porowska o debacie w Parlamencie Europejskim, debacie Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim i działalności… - Śledziłam tę debatę dość uważnie, myślę ze była ważna dla każdego Polaka, bo to historyczna chwila kiedy premier broni naszego kraju i przedstawia… » więcej 2021-10-20, godz. 13:41 Henryk Rudner, wiceprzewodniczący rady Strzelec Opolskich o dwujęzycznych tablicach, obwodnicy i podwyżkach podatk… - Czekamy na to od 6 lat. W lipcu 2015 roku była podjęta uchwała rady miasta, po konsultacjach społecznych - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk… » więcej 2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »