Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje…
2021-09-17, 09:32 Autor: Joanna Matlak

Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic"

Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic"
- Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy o stan realizacji „Programu 100 obwodnic” W ramach programu na Opolszczyźnie powstaną cztery obwodnice: w Prudniku, Sidzinie, Lędzinach i właśnie w Brzegu.
W tej chwili trwają prace projektantów, którzy opracowują dokumentację przygotowawczą dla trzech inwestycji. Inwestycja w Brzegu ma już prawie gotowy STEŚ, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. - Celem tego etapu było wybranie rekomendowanego wariantu i dla niego wystąpiliśmy o wydanie decyzji środowiskowej do wójta Skarbimierza, bo jest to najdłuższy odcinek obwodnicy, która przebiega przez grunty Skarbimierza - mówił Pydych.

- Niestety pojawił się problem z decyzją środowiskową, ponieważ wójt Skarbimierza zawiesił postępowanie środowisko, wskazując że wariant jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ale prawodawstwo wyraźnie wskazuje, że w przypadku realizacji inwestycji opartej o specustawę, te rozwiązania nie muszą być z godny z miejscowym planem czy dokumentami planistycznymi gmin – mówił nasz gość.

– To może nieco opóźnić inwestycje, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Złożyliśmy zażalenie na przeciąganie postępowania przez wójta – dodał dyrektor Pydych.

W przypadku obwodnicy Prudnika i Sidziny podpisano umowę na przygotowanie STEŚ, a w przypadku Lędzin trwa jeszcze procedura przetargowa na jego przygotowanie. Zebranie dokumentacji może potrwać około 5 lat.

Naszego gościa pytaliśmy też o Strzelce Opolskie, które bardzo potrzebują obwodnicy, jednak znalazły się na liście rezerwowej w "Programie 100 obwodnic". - Bez wątpienia ta obwodnica jest potrzebna. Jak oddział zgłosiliśmy tę inwestycję do programu. Tam jest wysokie natężenie ruchu, w okolicach skrzyżowań i przejść dla pieszych są kolizje, a droga krajowa 94 stanowi alternatywę dla autostrady A4. Jeśli coś się dzieje na A4, to ruch jest przekierowany na DK94 - mówił nasz gość.

Co musiałoby się stać, że inwestycja mogła zostać zrealizowana?
- Program musiałby zostać zasilony dodatkowymi środkami albo musiałyby powstać oszczędności przy realizacji zadań z tej listy podstawowej.

Naszego gościa pytaliśmy też o to dlaczego GDDKiA w Opolu nie może się "zająć" budową obwodnicy południowej Opola i co w najbliższym czasie będzie się działo na A4 i innych miejscach.

Zobacz także

2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej 2021-10-25, godz. 15:24 Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexi… - Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę… » więcej 2021-10-25, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca, nowy szef PO w Opolu o sobotnich wyborach w partii, a także o nadchodzącej, wtorkowej sesji sejmiku… - Satysfakcja dla mnie, że nie było żadnej osoby, która by głosowała przeciw - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, nowy przewodniczący… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »