Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie…
2021-09-13, 09:05 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii wyborczej w Niemczech i oczekiwaniach środowiska mniejszości wobec nowych władz

Rafał Bartek m.in. o wizycie kanclerz Angeli Merkel w Polsce
- Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec. Naszego gościa prosiliśmy o ocenę stosunków polsko-niemieckich w ciągu tych lat, rozmawialiśmy o kandydatach i kandydatce na kanclerza Niemiec, trwającej kampanii wyborczej i oczekiwaniach mniejszości wobec nowej władzy.
– Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

- Miałem odczucie, że najważniejszym elementem tej wizyty było to, że prezydent Duda nie spotkał się z kanclerz Merkel, a o samej wizycie zbyt wiele nie wiadomo… Ale musimy spojrzeć realnie – mówił nasz gość. – Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

Jak ocenić i opisać bilans 16 lat Angeli Merkel na stanowisku kanclerza?

Zdaniem naszego gościa, to przede wszystkim stabilność. – To ogromna wartość, której na co dzień być może nie dostrzegamy – mówił przewodniczący Bartek i podkreślał wartość tej stabilizacji w sytuacji gdzie wiele się zmienia, np. na arenie amerykańskiej, gdzie podzielone są społeczeństwa itp.

- To także przewidywalność, która jest ogromną wartością i przychylne nastawienie wobec Polski – dodał nasz gość. – Nawet zmiany polityczne w Polsce i sceptyczna czy nawet krytyczna polityka, nie spotkały się z buńczuczną reakcją, a raczej nastawieniem na dialog czy poszukiwaniem porozumienia. Myślę, że to ogromna wartość, którą dostrzeżemy jak już dojdzie do zmiany. A zmiana jest wielką niewiadomą – podkreślił lider TSKN.

- To czego mi zabrakło, to pójścia do przodu, bo jest pytanie co dalej. Co z problemami demograficznymi i imigracyjnymi, choćby w kontekście polsko-białoruskim, ale i obozów z uchodźcami poza granicami UE. Nie mamy na to europejskiej odpowiedzi – stwierdził Rafał Bartek.

Zobacz także

2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej 2021-10-11, godz. 17:20 Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa o srebrnej nagrodzie w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi ARGE i rozwoju… - Zachwyceni byli zrównoważonym rozwojem i perfekcyjnym dialogiem z mieszkańcami. Wizytujący naszą gminę chcieli zobaczyć, jak gmina się rozwija, a my… » więcej 2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »