Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i…
2021-09-10, 14:07 Autor: Joanna Matlak

Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych i wizerunku Polski za granicą

Dr Karol Nawrocki "Południowa Loża Radiowa" (10.09.2021)
- Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i Archiwum Państwowym i cieszę się, że przy jednym stole udało się zgromadzić osoby, które sprawiają, że polskie ślady pamięci w Opolu i na Opolszczyźnie są pielęgnowane - powiedział w Południowej Loży Radiowej dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, pytany o cel wizyty w naszym regionie. Jak zaznaczył, zmiany kadrowe w opolskiej delegaturze nie są planowane.
Współpraca ze wspomnianymi instytucjami trwa i będzie poszerzona o kolejne projekty i upamiętnienia.

- Niebawem przecież okrągła 40 rocznica wybuchu związanego z działalnością braci Kowalczyków. To jest rocznica kroku radykalnego, ale wymierzonego w krwiożerczy system komunistyczny. Braciom należy się wielki szacunek - mówił dr Nawrocki.
W najbliższym czasie, bo 18 września będą upamiętnieni żołnierze podziemia antykomunistycznego w Starym Grodkowie. - To wielkie wspomnienie Henryka "Bartka" Flame i wspomnienie działalności Narodowych Sił Zbrojnych, ale z drugiej strony ich tragicznej śmierci - podkreślił prezes IPN.

Naszego gościa pytaliśmy czy planowane są zmiany w strukturach opolskiej delegatury. - Ja po dzisiejszym spotkaniu jestem na tyle zbudowany, że nie myślę o zmianach w Opolu. Niedawno został powołany nowy dyrektor wrocławskiego oddziału, który se facto jest zwierzchnikiem naczelnik Beaty Wojciechowskiej. Ja mam nadzieję, że współpraca Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego przyniesie konkretne korzyści.

W Loży pytaliśmy o kwestie nauczania najmłodszych, zwłaszcza okresu najnowszej historii na którą w szkole często brakuje czasu.

- Też jestem owocem tej edukacji, w której nie udało się dotrzeć do lat 1939-1945. Gdyby nie moje szczególne zainteresowanie historia najnowsza i literaturą, to nigdy w procesie edukacji w szkole podstawowej czy liceum nie udało by się tych lat dotknąć, o latach 70 czy 80 nie wspominając. Wielkie nadzieje wiąże w tym aspekcie z ministrem edukacji i tym, że uda się najnowszą historię podnieść do takiej rangi na jaką zasługuje. To z jednej strony, a z drugiej jako IPN też podejmujemy działania wobec najmłodszych. Planujemy otwarcie Biura Nowych Technologii, będziemy starali się komunikować z młodzieżą - mówił dr Nawrocki .

Zobacz także

2021-09-13, godz. 17:05 Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów… - Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy… » więcej 2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej 2021-09-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o muzeum Kresów, problemach opolskiej psychiatrii, zmianach w Polskim Ładzie i… - W ciągu pięciu lat powinno powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski wojewoda opolski… » więcej 2021-09-09, godz. 18:02 Pracodawcy i związkowcy o ułatwieniach dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy, oraz o tym, że pracodawca nie będzie… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ustawą, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by… » więcej 2021-09-09, godz. 14:10 Beata Kempa, eurodeputowana Solidarnej Polski w "Prosto z Sejmu", cyklu Magdaleny Ogórek - Życzylibyśmy sobie, żeby szczególnie ci, którzy krzyczą na temat możliwości dostępu opinii publicznej do wiedzy umożliwić zdobycie takiej wiedzy -… » więcej 2021-09-09, godz. 10:23 Adam Leszczyński, rzecznik MZD w Opolu o zakorkowanych ulicach Opola z powodu koniecznych remontów dróg - Wszystkie te remonty i przebudowy muszą odbywać się w tym samym czasie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu… » więcej 2021-09-08, godz. 15:30 Manfred Grabelus o ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producentów w zakresie utylizacji odpadów - Można by powiedzieć: nareszcie - powiedział wprost w Popołudniowej Loży Radiowej Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Środowiska z Urzędu Marszałkowskiego… » więcej
2223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »