Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście…
2021-09-02, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kraju

Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kraju
- Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa. Rada Ministrów skierowała we wtorek wniosek do prezydenta, o wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Mieszkańcy zameldowani w 186 miejscowościach, w których będzie wprowadzony, będą musieli posiadać przy sobie dokument tożsamości, mogą być zawieszone lekcje w szkołach, posiadacze broni nie będą mogli jej mieć przy sobie, a na teren tych miejscowości nie będą miały wstępu osoby tam niezameldowne. Powodem jest wojna hybrydowa prowadzona przez Białoruś.

- Wojna hybrydowa to konflikt bez wypowiadania wojny, nie są prowadzone działania wojskowe. Wykorzystywanie migrantów do wywierania wpływów w przestrzeni międzynarodowej może być odbierane jako element konfliktu hybrydowego. Działania Łukaszenki i jego służb są haniebne - dodał dr Maziarz w kontekście wykorzystywania migrantów.

- Łukaszenka chce zmusić Unię Europejską do jakiejś formy dialogu, legitymizacji w ten sposób reżimu na arenie międzynarodowej. Być może chodzi o zniesienie sankcji nałożonych przez Unię po ubiegłorocznych, prawdopodobnie sfałszowanych wyborach - ocenił gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o możliwym nadchodzącym kryzysie migracyjnym, który może być spowodowany sytuacją w Afganistanie. Po wyjściu wojsk USA władzę w kraju przejęli talibowie. Amerykanie zostawili tam ogromne ilości sprzętu wojskowego.

- Utrzymanie lotniska w Kabulu na terytorium wrogim przez tyle dni należy uznać za sukces, ewakuowano ponad 100 tys. obywateli Afganistanu współpracujących z armiami NATO. Co do pozostawionego sprzętu, to jest on nowoczesny. Patrząc na filmy jakie już pojawiły się w internecie można się zastanawiać, czy talibowie będą potrafili go użyć. Na jednym z nagrań widać, jak próbują uruchomić helikopter "na popych". Szturmowe samoloty zostały w dużej części już zniszczone przez armię amerykańską.

Amerykanie chcieli opuścić Afganistan przed 20. rocznicą zamachu z 11 września.
- Można było zrobić lepiej, wcześniej ewakuować współpracowników, niestety z przyczyn, o których być może jeszcze nie wiemy, było tak a nie inaczej - powiedział dr Bartosz Maziarz. - Sam proces ewakuacji, utrzymanie lotniska pod względem militarnym było ogromnym wyzwaniem. Amerykanie, Norwedzy, Brytyjczycy, armia niemiecka sobie poradzili pod względem militarnym. Politycznie, nie jest to najlepsze, oczywiście można to było zrobić lepiej.

Zobacz także

2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej 2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »