Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu…
2021-09-01, 16:56 Autor: Joanna Matlak

Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych z rozpoczęciem roku szkolnego

Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
- Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom. Kombatanci czują, że historia powinno być dalej niesiona, a pamiętać może średnie pokolenie, ale najbardziej to młode, które za chwilę będzie decydentami, które będzie dalej organizować - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
- To co dziś pokazali młodzi pozwala myśleć optymistycznie jeśli chodzi o pamięć o wydarzeniach II Wojny Światowej. Zjawili się w bardzo licznym gronie - mówił o dzisiejszych uroczystościach i podejściu młodych do tej rocznicy wojewoda opolski.

- Serdecznie dziękuję, bo to się samo nie dzieje. To się dzieje dzięki nauczycielom, wychowawcom, dyrektorom i samej młodzieży. Wszystkim młodym serdecznie dziękuję - mówił nasz gość i wspomniał o tym, że najbardziej przemawia żywa legenda, czyli opowieści świadków.

Poruszyliśmy także wątek współczesny związany z pojęciem wojny hybrydowej. - Możemy pytać kiedy zaczyna się wojna, kiedyś był Schlesswig Holstein, Wieluń, Poczta Gdańska, zdjęcia ze szlabanem... To jest takie "ewidentne" wkroczenie do danego państwa. Współczesne wojny to wojna elektroniczna, czyli przechwytywanie maili, dezorganizacji poprzez poczty mailowe, wpływy na wybory w tym czy innym państwie, blokowanie serwerów, fałszowanie danych... to zupełnie inne czasy i strategie - mówił Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Oby wojny już nigdy nie było. Musimy pamiętać o ofiarach. Oby do teog nie doszło, obyśmy tak umieli współistnieć, szanować się nawzajem jako narody - mówił nasz gość.

W kolejnej części programu rozmawialiśmy o wyzwaniach związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Zobacz także

2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej 2021-10-11, godz. 17:20 Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa o srebrnej nagrodzie w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi ARGE i rozwoju… - Zachwyceni byli zrównoważonym rozwojem i perfekcyjnym dialogiem z mieszkańcami. Wizytujący naszą gminę chcieli zobaczyć, jak gmina się rozwija, a my… » więcej 2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »