Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych…
2021-09-01, 12:42 Autor: Joanna Matlak

Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia stanu wyjątkowego

Hanna Gill-Piątek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hanna Gill-Piątek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby go wprowadzić. Pan prezydent nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Powinna być na nią zaproszona opozycja, prezydent nie chciał na ten temat rozmawiać i nie chciał tego środka zastosować, a ten ogromnie restrykcyjny jakim jest stan wyjątkowy, obiecał podpisać - mówiła posłanka Hanna Gill Piątek, którą pytaliśmy o kwestię wprowadzenia stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim.
Poseł Gill-Piątek odpowiedziała, że "raczej będziemy przeciw, to nie ulega kwestii" na pytanie jak zagłosuje jej partia gdy sprawa trafi już do sejmu. Odniosła się też do konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Mariusza Kamińskiego. – Mogło się wydawać, że owszem oni mówią o jakimś zagrożeniu ze strony Mińska, ale to co ich najbardziej interesuje to odcięcie od granicy organizacji pomocowych, odcięcie kontroli obywatelskiej i mediów, bo stan wyjątkowy wprowadza cenzurę prewencyjną – mówiła poseł z koła Polski 2050 Szymona Hołowni.

- Cały ubiegły rok była epidemia, wnioskowaliśmy jako opozycja o stan klęski żywiołowej, a rząd się strasznie migał i mówił, że to nie jest tej wagi sytuacja. A teraz gdy mamy dość duży kryzys humanitarny na granicy, nagle ta sytuacja dojrzała z dnia na dzień, żeby ten stan wprowadzić. To jest nielogiczne – dodała Hanna Gill-Piątek.

Naszego gościa pytaliśmy też o rozpoczynający się nowy rok szkolny. Jakie wyzwania stoją przed oświatą i jakiej porady udzieliłaby ministrowi edukacji narodowej Przemysławowi Czarnkowi?

- Radziłabym złożenie rezygnacji - stwierdziła. - Wtedy dzieci wróciłyby do szkół z poczuciem, że są bezpiecznie i nie będą stygmatyzowane z uwagi na to kim są. - Niestety, minister Czarnek zajmuje się ideologizacją młodzieży i dzieci, a nie odpowiada na wyzwanie jakim jest choćby potrzeba pomocy psychologicznej w szkołach po pandemii – mówił gość Radia Opole.

Hanna Gill Piątek opowiadała też o celach jej wizyty na Opolszczyźnie. Po pierwsze to współpraca z opolskimi Amazonkami. Są to kwestie związane z reformą orzecznictwa lub dostaniem się na rehabilitację. - Często po operacji onkologicznej od razu potrzebna jest rehabilitacja, a czasami trzeba na nią czekać dwa lata. To jest za długo, nie można tak traktować pacjentów - mówiła poseł. Innym problemem będzie kwestia zamontowania ekranów akustycznych w Gogolinie przy autostradzie A4, na co zwracali uwagę tamtejsi mieszkańcy.

Naszego gościa poprosiliśmy też o skomentowanie sondaży, które kilka miesięcy temu wskazywały, że na Opolszczyźnie partia Hołowni "podbiera" mandaty Platformy Obywatelskiej, co w rozmowach kuluarowych niepokoiło niektórych lokalnych polityków.

- Nie ma się co niepokoić zdrową konkurencją, która powinna być na rynku politycznym. My jesteśmy nową jakością w polityce, przynosimy nowe myślenie o tym jak można politykę robić. Te setki lokalnych problemów można przełożyć później na to, żeby poprawić jakąś ustawę. W sejmowej bijatyce nie pojawia się myślenie o tych problemach. A my chcemy załatwić zwykle ludzkie sprawy - mówiła poseł Gill-Piątek.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »