Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć…
2021-08-27, 18:49 Autor: Jan Poniatyszyn

Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będą uroczystości religijne i koncerty w Prudniku-Lesie

Konferencja naukowa "Soli Deo" - Kardynał Stefan Wyszyński [fot. Marcin Skomudek]
Konferencja naukowa "Soli Deo" - Kardynał Stefan Wyszyński [fot. Marcin Skomudek]
Zbliża się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do tego wydarzenia nawiązywać będą uroczystości w Prudniku-Lesie. W sobotę odbędzie się tam wyjątkowy koncert. Wystąpi Piotr Rubik. Na okoliczność beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia skomponował oratorium, które jutro będzie miało premierę.
Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej. W Prudniku-Lesie więziony był w czasach stalinowskich przez komunistyczne władze. Miejscem jego izolacji był klasztor Franciszkanów, z którego usunięto zakonników. Sobotni koncert odbędzie się na błoniach przed Sanktuarium św. Józefa, którego kustoszami są zakonnicy. Organizatorami tego wydarzenia są posłanka Katarzyna Czochara oraz Stowarzyszenie Miłośników Wsi Moszczanka.

- Zapraszamy na piękny koncert Piotra Rubika – powiedział Mieczysław Partyczny, sołtys Moszczanki. – Nosiliśmy się z tym zamiarem od dwóch lat i spełniły się nasze marzenia. Piotr Rubik skomponował muzykę do oratorium poświęconego wielkiemu Polakowi, kard. Wyszyńskiemu. Autorem libretta jest Zbigniew Książek.

- Kard. Wyszyński był nie tylko prymasem, ale również wielkim patriotą i mężem stanu – mówiła Katarzyna Czochara, posłanka PiS. – W czasach komunizmu, represji potrafi przeprowadzić Polaków przez czerwoną zarazę. Ta uroczystość w Prudniku-Lesie ma podkreślić to, co zrobił dla nas wszystkich. Wydarzenie to nawiązuje w główniej mierze do 65. rocznicy odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Ta idea zrodziła się w Prudniku-Lesie. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym czasie przypadają też okrągłe rocznice. Jest to 120. rocznica urodzin prymasa oraz 40. rocznica jego śmierci. W związku z tym przygotowaliśmy sobotnie uroczystości.

Prudnickie obchody związane z beatyfikacją kard. Stefan Wyszyńskiego kontynuowane będą w następnych tygodniach.

- 12 września w Grocie Lurdzkiej, w Sanktuarium św. Józefa odbędzie się koncert plenerowy - powiedział Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Sojka z zespołem. Sama budowa sceny zajmie pięć dni. Pozwoli to uzyskać odpowiedni klimat. 19 września w dzień diecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację odprawiona zostanie tam msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Czai. Odbędzie się oficjalne nadanie Prudnikowi patrona, którym zostanie prymas kard. Stefan Wyszyński. Na 6 października zaplanowana została konferencja naukowa o bł. Stefanie Wyszyńskim. Organizujemy ją wspólnie z Kuratorium Oświaty w Opolu. Na zakończenie przewidujemy koncert kwartetu smyczkowego, który poprowadzi Jerzy Zelnik. W międzyczasie odbędzie się Bieg Prymasowski oraz wiele innych wydarzeń towarzyszących.

Prudnickie uroczystości dedykowane kard. Wyszyńskiemu rozpocznie sobotnia msza o godzinie 16. Po niej z koncertem wystąpi Piotr Rubik. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio Opole.

Zobacz także

2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej 2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »