Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu…
2021-08-25, 17:54 Autor: Jan Poniatyszyn

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach samorządu powiatowego związanych z uchodźcami

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat bez WTZ.
- Robimy wszystko, aby WTZ mogły rozpocząć funkcjonowanie od 1 września - powiedziała Jolanta Barska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. – Po zakończeniu prac remontowych trwają odbiory m.in. związane z przepisami przeciwpożarowymi. Są przygotowane pomieszczenia dla WTZ. Jest 10 pracowni. Przedsięwzięcie to będzie kosztowało ponad 1,4 mln zł. Z tego 750 tys. złotych są to pieniądze Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Udało nam się przeprowadzić rekrutację uczestników tych warsztatów. Osoby te w orzeczeniu o niepełnosprawności muszą mieć zapis o całkowitej niezdolności do pracy ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Mamy już zakwalifikowanych 50 niepełnosprawnych. Zgłaszają się kolejni chętni. Zatrudnienie znajdzie 16 pracowników. Będzie to poważny zakład pracy w Prudniku. W 90 proc. działalność WTZ finansuje PFRON. Resztę kosztów pokrywa budżet powiatu.

W programie zapytaliśmy też o rodzicielstwo zastępcze. Czy jest deficyt osób, które podejmują się takiej roli?

- Sytuacja jest dość skomplikowana. Przybywa nam dzieci, które trafiają do pieczy zastępczej. Od początku roku przybyło nam 20 dzieci, co nas martwi. Praca z ich rodzicami powinna spowodować, że będą wychowywane w rodzinach biologicznych. W tym krótkim czasie powstało 10 rodzin zastępczych – mówiła Jolanta Barska.

W związku z wydarzeniami w Afganistanie mówiliśmy o konsekwencjach napływu uchodźców do Europy. Określone obowiązki dotyczące takich przybyszów ma też samorząd powiatowy. Do ustawowych zadań starosty należy otoczenie opieką osób, które uzyskały status uchodźcy. Bezpośrednio zajmuje się tym PCPR.

Zobacz także

2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej 2021-09-27, godz. 15:26 Piotr Woźniak o kopalni Turów, samorządowych uchwałach "antyLGBT", kongresie zjednoczeniowym Lewicy i o tym, że brakuje… - Gdybyśmy mieli bardziej spokojną i wyważoną politykę zagraniczną to nie mam wątpliwości, że lepiej by się negocjowało z Czechami, Niemcami i w ogóle… » więcej 2021-09-27, godz. 13:24 Tomasz Kostuś, poseł PO o urodzinach, teściowej, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wyborach do Bundestagu. - Parlamentarzyści znaleźli się w mojej opinii w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu - powiedział poseł Tomasz Kostuś komentując obecność partyjnych… » więcej 2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »