Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku…
2021-08-24, 17:49 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego

Roland Fabianek, Grzegorz Domański i Andrzej Jasiński
Roland Fabianek, Grzegorz Domański i Andrzej Jasiński
Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin i powiatów. Rentowność tej branży opiera się też na dochodach z dowozu uczniów do placówek oświatowych. Miniony rok szkolny przebiegał w warunkach nauczania stacjonarnego. Dlatego przewoźnicy odnotowali znaczący spadek wpływów finansowych. Natomiast samorządowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, który wspiera likwidację wykluczenia komunikacyjnego.
- Transport publiczny funkcjonuje u nas zupełnie dobrze między siedzibami gmin, a siedzibą powiatu - powiedział Roland Fabianek, starosta oleski. – Większym problemem jest dotarcie z każdego punktu powiatu do jego centrum. Tego wprost się nie da zrobić. Tu są największe potrzeby komunikacyjne i tzw. białe plamy. Likwidacja gimnazjów i przywrócenie szkół obwodowych powoduje, że tych linii powiatowych musielibyśmy mieć bardzo dużo. Niejednokrotnie mieszkańcy zgłaszają potrzebę utworzenia jakiejś linii, składają takie petycje. Podejmujemy negocjacje. Jednak kiedy pytamy, ile osób wykupi bilet miesięczny to wówczas okazuje się, że są trzy, cztery osoby. Struktura naszego powiatu jest dosyć rozległa. Odległość pomiędzy krańcowymi miejscowościami to jest prawie 70 km. Dlatego zorganizowanie takiego transportu w sposób prosty, dogodny nie jest łatwe. Generalnie musielibyśmy zmienić mentalność społeczeństwa. Nakłaniamy ludzi do korzystania z transportu publicznego. Żeby stał się on bardziej popularny to musi być dobrze zorganizowany i częsty. To generuje duże koszty. Jak nie zmienimy pewnego trendu to zawsze będziemy mówili o tych białych plamach komunikacyjnych, trudnościach, rentowności. Potrzebne są też stabilne warunki funkcjonowania samorządów.

- Odpowiadamy za komunikację gminną – mówił Grzegorz Domański, wójt Rudnik. – Mamy pięć linii. Są deficytowe, ale dzięki dofinasowaniu z województwa mamy ten deficyt częściowo zrekompensowany. Te linie obsługują również dojazdy uczniów do szkół gminy i szkół średnich. Chcieliśmy przeanalizować obciążenie tych przewozów. Trudno jednak wyciągać wnioski po roku pandemii, gdy ludzie nie podróżowali. W Rudnikach mamy nowoczesne centrum przesiadkowe skąd pasażer może przesiąść się na autobus do Olesna, Opola, Wielunia i Częstochowy. Wprowadziliśmy program dla seniorów z naszej gminy, którzy mają 60 lat i więcej. Takie osoby mogą bezpłatnie korzystać z naszej sieci gminnych przewozów. We współpracy z innymi gminami i starostą postaramy się skorelować komunikację, aby mieszkańcy mogli swobodnie docierać również do Olesna. Największy z tym problem mają ludzie starsi.

- Problemem komunikacji zajęliśmy się od początku kadencji samorządowej – powiedział Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia. – Było pięć linii. Wystąpiliśmy o pieniądze z Fundusz rozwoju przewozów autobusowych. Teraz mamy siedem linii. Przewozy są darmowe. Jeździmy też do Olesna, z którym wcześniej nie było połączenia. Obsługiwał to PKS Lubliniec, który padł. Nagle zostaliśmy bez bezpośredniego połączenia z Opolem. Dlatego jeździmy do Grodźca. Stamtąd już nasi mieszkańcy mogą dostać się autobusem do Opola. Od września uruchamiamy jeszcze jedną linię w porozumieniu z gminami Zębowice i Ozimek. Będzie to maksymalnie pięć kursów dziennie.

Zobacz także

2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej 2021-08-24, godz. 09:02 Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy - Przez 30 lat Ukraina szukała swojego miejsca w Europie, jak popatrzymy na kolejnych prezydentów to oni albo próbowali wiązać się z Rosją albo Zachodem… » więcej 2021-08-23, godz. 17:21 Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań mających zwiększyć zarobki tego sektora publicznego Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zmiana ta obejmuje też… » więcej 2021-08-23, godz. 13:35 Violetta Porowska o haniebnych słowach Frasyniuka nt. polskich żołnierzy, próbie odwołania marszałek Witek przez… - Każdemu brakuje słów, bo nawet jeśli powiemy, że to hańba czy skandal to wciąż ta definicja określająca zachowanie Pana Frasyniuka jest za mało pojemna… » więcej 2021-08-23, godz. 10:11 Zuzanna Donath-Kasiura o zawieszeniu do końca sierpnia izby przyjęć w szpitalu psychiatrycznym na ul. Wodociągowej… - Mam nadzieję, że dyrektorowi placówki udało się tak zorganizować od września grafik, aby izbę przyjęć uruchomić - mówiła w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-20, godz. 18:03 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie… » więcej
2627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »