Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy…
2021-08-20, 18:03 Autor: Jan Poniatyszyn

Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii

Antoni Ożóg [zdj. Jan Poniatyszyn]
Antoni Ożóg [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie zrealizowano w Górach Opawskich.
- Lato raczej nie jest dla nas pomyślne, trudna była też wiosna – powiedział Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach. – Trudno było pozyskać miody odmianowe. Na naszym terenie mieliśmy tylko miód wielokwiatowy. W lecie musimy nasze pszczoły dokarmiać. Rozpoczęliśmy proces ich leczenia. Przygotowujemy się już do zimy. Od tego zleży, jak będzie wyglądał przyszły rok.

Charbielin w gminie Głuchołazy stał się ogólnopolskim centrum edukacji pszczelarskiej, która prowadzona jest w Gminnym Ośrodku Szkolenia Rolniczego.

- Od trzech lat intensywnie szkolimy naszych pszczelarzy. Organizujemy kursy podstawowe. Funkcjonuje policealna szkoła zawodowa. Udało się otworzyć filie w Głubczycach i Kłodzku. W tym roku ponad 250 pszczelarzy, absolwentów zdawało egzaminy w styczniu i czerwcu. W naszym rejonie chcieliśmy nawiązać współpracę ze szkołami o charakterze rolniczym. Niestety ta propozycja nie trafił na pozytywny grunt. Nie udało nam się otworzyć pięcioletniego technikum pszczelarskiego. Byłaby to druga taka szkoła w Polsce i splendor dla naszego regionu. Od czasu kiedy powstała nasza szkoła chcieliśmy zrobić coś poza tym, co jest powszechnie kojarzone z pszczelarstwem. Dlatego w Pokrzywnej powstał domek apiterapii. Podobny jest do sauny. Żyją tam pszczoły, które są odizolowane od ludzi. Powietrze z tych uli w specjalny sposób dostaje się do pomieszczenia, gdzie przebywają ludzie. Powietrze to jest sterylne. Są tam flawonoidy, które biorą się w ulach z propolisu chroniącego przed różnymi chorobami. Nawet mówi się, że propolis potrafi niszczyć wirusy. Leżakując w domku apiterapii oddychamy tym samym powietrzem, co pszczoły. Leczy się tam też biopolem – mówił Antoni Ożóg.

Pszczelarzy przybywa. Generalnie są to osoby starsze.

- Szczególnie się cieszę, że przybywa nam ludzi młodych. Ciekawostką jest to, że wśród nas jest coraz więcej kobiet. Dużo kobiet interesuje się pszczelarstwem. Przychodzą do szkoły i zapisują się do naszego koła pszczelarskiego. W Pokrzywnej prowadzimy też przedszkole pszczelarskie, do którego przyjeżdżają nawet ludzie z Wrocławia. Poznają tam tajniki hodowli tych owadów.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »