Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa…
2021-08-18, 09:28 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji w Afganistanie

Dr Bartosz Maziarz "Poranna Loża Radiowa" (18.08.2021)
- Ewakuacja współpracujących z Polską Afgańczyków jest konieczna, żeby zachować wiarygodność naszego państwa, naszych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i naszego wojska - powiedział dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Opolskiego
- Musimy być wiarygodni na przyszłość, bo należy dopuszczać, że polska armia jako członek NATO będzie realizować misje wojskowe w różnych miejscach na świecie i wszędzie tam będziemy potrzebować współpracowników. Tak też było w Afganistanie, gdzie nasza armia była zaangażowana w działania wojenne - wyjaśnił.

Dr Maziarz podkreślił, że wojsko polskie miało szereg współpracowników afgańskich, którzy pomagali, dostarczali informacje wywiadowcze, a dzisiaj ci ludzie są w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

- Nie należy wierzyć i ufać talibom w ich zapewnieniom, że wszyscy będą mieli "odpuszczone grzechy" - mówił gość Porannej Loży Radiowej dodając, że talibowie będą się dopuszczali czystek na tych, którzy pomagali armiom natowskim. Zemsta talibów dosięgnie wszystkich, należy ewakuować także rodziny Afgańczyków współpracujących w wojskami NATO.

Dr Bartosz Maziarz wyjaśnia, że reżim wprowadzony przez talibów będzie wyglądał tak, jak ten z lat 1996-2001, czyli będzie całkowite upodmiotowienie kobiet, dzieci, brak dostępu do edukacji, usług publicznych, usług medycznych. Zaznaczył także, że obecną sytuację w Afganistanie nie odpowiadają tylko Amerykanie.

- To klęska zachodu, Paktu Północnoatlantyckiego, bo w misji w Afganistanie brało udział ponad 40 państw NATO. To nie jest tylko klęska Ameryki, ale nikt nie miał pomysłu, co z tym Afganistanem zrobić. Oczywistym było to, że gdy wojska NATO zaczną się wycofywać, talibowie będą rośli w siłę. Jedynym zaskoczeniem było tempo w jakim to zrobią.

Zobacz także

2021-09-20, godz. 13:05 Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju - Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też… » więcej 2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »