Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta…
2021-08-16, 17:52 Autor: Jan Poniatyszyn

Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o skutkach dla gmin i powiatów propozycji nowelizacji prawa oświatowego

Artur Rolka i Janusz Siano [fot. archiwum Radia Opole]
Artur Rolka i Janusz Siano [fot. archiwum Radia Opole]
Przedstawione zmiany w ustawodawstwie oświatowym wzbudzają konsternację w samorządach lokalnych. M.in. przy wyborze dyrektora szkoły decydujący ma być głos kuratorium oświaty.
Być może podczas nowego roku szkolnego wejdą w życie zmiany, które w istotny sposób będą rzutować na funkcjonowanie szkolnictwa podstawowego i średniego. Wśród samorządowców trawa dyskusja dotycząca rządowych propozycji nowelizacji prawa oświatowego.

- Na samorządowcach, czyli na burmistrzu, radnych spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z utrzymaniem sieci szkół i przedszkoli - powiedział Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. – Oświata bardzo wiele nas kosztuje. W gminie Paczków jest to ponad 17 mln złotych. Z tego 9 mln złotych musimy dołożyć z własnego budżetu. Boimy się bezpośredniego nadzoru nad dyrektorem szkoły przez kuratora oświaty. Może to spowodować, że samorząd będzie wykładał pieniądze na utrzymanie placówki, wynagrodzenia, a dyrektor wraz z kuratorem będzie realizował odrębną politykę dla jednej szkoły. Natomiast w samorządach patrzymy na oświatę, jako na system naczyń połączonych. Szkoły muszą ze sobą współpracować m.in. ze względu na pewną racjonalność, gospodarność wydatków oświatowych. Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów kurator będzie miał możliwość wezwania dyrektora placówki do wyśnienia przyczyn niezrealizowanych zaleceń, a mogą to być jakieś ideologiczne obszary. Będzie też mógł wnioskować do burmistrza o zwolnienie dyrektora. Jest to ograniczanie samorządów.

Wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w prawie oświatowym ma też Janusz Siano, wicestarosta prudnicki: - Chodzi o pozycję dyrektora w szkole i jego wybór na stanowisko. Obecnie jest równowaga przedstawicieli w komisjach konkursowych. Samorząd i kuratorium oświaty posiadają po trzy głosy. To ma być zmienione. Kurator będzie dysponował pięcioma głosami. Kuriozalne jest również to, że w pracach komisji konkursowej nie będzie musiało uczestniczyć pięciu przedstawicieli kuratorium. Wystarczy, że pojawi się jeden, ale i tak będzie dysponował pięcioma głosami. Wątpliwa jest też kwestia wymaganej zgody kuratorium na prowadzenie dodatkowych zajęć szkolnych przez organizacje, stowarzyszenia z zewnątrz. Bulwersuje też zamiar wprowadzenia ograniczeń dla samorządów, które mają obejmować sposób zarządzania szkołami, tworzenia oświatowych jednostek organizacyjnych. Wiążąca ma być opinia kuratora. To jest nieporozumienie.

Wicestarosta prudnicki dostrzega też pozytywne rozwiązania zapisane w proponowanej nowelizacji przepisów oświatowych.

- Odnosi się to do likwidacji, czy przekształcenia jednostek oświatowych, szkół. Zapisano ścisłe warunki. Jednym z nich jest demografia, której nie będzie można traktować w sposób dowolny. Cyfry pokażą jednoznacznie daną sytuację. Określenie w tych sprawach jasnych zasad wydawania opinii przez kuratora oświaty jest dobrym rozwiązaniem – uważa Janusz Siano.

Zobacz także

2021-08-16, godz. 16:13 Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem Ociepą, sytuacji Polaków w Afganistanie, szczepieniach i ostrej… Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł w poniedziałek (17.08) na Opolszczyźnie. W czasie wizyty znalazł czas, aby udzielić wywiadu dla Radia Opole. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-08-16, godz. 13:55 Katarzyna Czochara, poseł PiS o ustawie medialnej, protestach rolników i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - Warto poczekać na fakty, ustawa trafiła do Senatu, jeśli wniesie poprawki to wróci do Sejmu, a dopiero potem trafi do prezydenta - powiedziała poseł PiS… » więcej 2021-08-16, godz. 09:06 Tomasz Ognisty z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych o zapowiadanych protestach, sytuacji w rolnictwie i rekordowo… - Tego typu działania, czyli straszenie jadących na odpoczynek, czy do pracy, że będą blokowane drogi, jest bardzo nieodpowiedzialne. Przecież to są nasi… » więcej 2021-08-13, godz. 19:10 Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu… W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności… » więcej 2021-08-13, godz. 14:45 Kamila Stanicka i Grzegorz Krukowski o języku w debacie publicznej i politycznej w kontekście hejtu na posła Pawła… Kamila Stanicka z Młodej Lewicy i Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS rozmawiali o języku w debacie publicznej i politycznej. Po środowym posiedzeniu sejmu… » więcej 2021-08-13, godz. 08:55 Robert Tistek z Kukiz'15 o pomyłce posłów, ustawie medialnej i hejcie - Pomyłki w polskim sejmie już się zdarzały. Mylili się posłowie Nowoczesnej, posłowie PO i wtedy nie było to wielkim problemem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-08-12, godz. 15:45 Sąsiedztwo Opolszczyzny z Czechami stwarza duże możliwości wymiany gospodarczej. Jakie są efekty tego potencjału… Czechy zajmują drugą pozycję pod względem udziału w polskim eksporcie. W 2019 roku nasza sprzedaż do tego kraju przekroczyła 14 mld euro, a import wyniósł… » więcej 2021-08-12, godz. 12:52 Wiceminister Olga Semeniuk o burzliwych obradach w sejmie, “Polskim Ładzie”, sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i ataku… Gorąco w polskiej polityce. Sejm po burzliwych obradach przyjął w środę (11.08) nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. W dokumencie wskazano m.in.… » więcej 2021-08-12, godz. 09:31 Marcin Ociepa, poseł z Opolszczyzny o opuszczeniu Porozumienia i opuszczeniu przez Porozumienie Zjednoczonej Prawicy - Na razie nie przechodzę do innej partii. Nie ma takiej decyzji, nie ma takich rozmów. Kiedy to się wydarzy, na pewno będę informował. Dzisiaj moim obowiązkiem… » więcej
2829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »